Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Svatba na první pohled Počasí

Nejnovější kauzy

Trápil ji vzhled, a tak propadla alkoholu: Herečka Marie Motlová z Ecce homo Homolka měla krutý osud

Zdroj: Filmové studio Barrandov
+ Další 3 fotografie
Homolkovi
Kdo je milovníkem série filmů o rodině Homolkových, musí si zaručeně pamatovat babi Homolkovou. Téměř každého překvapí, že byla původním povoláním zdravotní sestra, když hrála s takovou lehkostí. Život ale jednoduchý neměla. Trápil ji vzhled, a tak pila a pila...

Každý, kdo Marii Motlovou viděl hrát, musí uznat, že její projev působil lidsky a přirozeně. Mnoho postav, které ztvárnila, obdařila prostotou, laskavostí a mateřskou starostlivostí. A to sama děti nikdy neměla. Motlová se v mládí na přání rodičů stala zdravotní sestrou a toto povolání nějaký čas vykonávala.

Ve skrytu duše ale toužila okusit herectví, a tak se po čase přihlásila na pražskou konzervatoř. Po jejím absolvování působila v několika divadlech a posléze zakotvila ve Studiu Národního divadla. Její kariéru ale poznamenala nízká sebeláska. Marie se neměla ráda, vadilo jí, jak vypadá, a tak z lítosti sahala po alkoholu.

Kvůli problémům s pitím byla odejita z Národního divadla a musela se vrátit zpět do menších divadel. Vyhledávanou herečkou byla Motlová zejména v sedmdesátých letech, ale největšího diváckého ohlasu se jí dostalo až poté, co ji režisér Jaroslav Papoušek obsadil do role babičky Homolkové.

V úsměvné trilogii si tehdy zahrála po boku Heleny Růžičkové, Františka Husáka a Josefa Šebánka. Po úspěchu Homolkových se objevila například v roli hospodyně primáře Sovy v Nemocnici na kraji města či v úloze svérázné výkupčí lahví v seriálu Žena za pultem.

Podle mnohých, kteří herečku znali, jí zničil život alkohol a zejména pak to, že byla nešťastná ze svého vzhledu. Žila v domnění, že nemá hezký obličej, je příliš malá a korpulentní. A jistý podíl na jejím smutku měl zřejmě i fakt, že ačkoliv byla vdaná, neměla děti.

Dle slov její přítelkyně, herečky Antonie Hegerlíkové navíc neuměla hospodařit s penězi a vše, co měla, ihned utratila. K závěru života trápily Motlovou otékající nohy a otevřené bércové vředy, které jí ztěžovaly chůzi. Do hereckého nebe odešla 26. srpna 1985 v sedmaše­desáti letech.

Související články

Další články