Trendy tagy válka na Ukrajině Survivor 2023 MS v hokeji 2023 Oktagon

Trápil asistentky, šel do vězení. Teď je Doktor Čuně před soudem za plánování vražd

Doktor Jaroslav Barták je před soudem za plánování vražd
Zdroj: Profimedia
Kauza

Krajský soud v Liberci se ve čtvrtek počtvrté zabývá případem lékaře Jaroslava Bartáka, který je přezdíván Doktor Čuně, obžalovaného z plánování tří vražd a vydírání. Barták uspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu, který zrušil uložený šestiletý trest.

Justice lékaře v minulosti potrestala 12 lety odnětí svobody za sexuální obtěžování jeho asistentek, tohoto verdiktu se rozhodnutí Nejvyššího soudu netýká. Uzavřené není jeho jednání, kdy už byl na podzim 2013 v liberecké věznici.

Podle obžaloby Barták plánoval vraždy advokáta, kněze a bývalého šéfa vojenské tajné služby, s nimiž si chtěl takto vyřídit osobní spory. Lékař odmítá, že by se dopustil něčeho nezákonného. Hájí se tím, že o svých plánech mluvil ve vězeňských debatách, které nemyslel vážně.

Podle něj jde o spiknutí proti jeho osobě. Obžaloba tvrdí, že vydíráním chtěl získat přes 80 milionů korun a využít je k útěku z vězení za pomoci vrtulníku. Vychází zejména z tvrzení jeho spoluvězně, který si jeho slova nahrál a ohlásil poté policii.

Liberecký krajský soud řešil případ třikrát. Napoprvé Bartáka potrestal 18 lety, verdikt ale zrušil vrchní soud. Podruhé mu uložil 15 let, odvolací soud trest snížil na osm let a Nejvyšší soud ho zrušil. Potřetí uložil osm let odnětí svobody, vrchní soud snížil na šest a Nejvyšší zrušil.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy