Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Trápení Jiřího Růžičky ze Slunce, seno, jahody: Uvíznutí ve sprše a opičí láska matky Heleny

Jiří Růžička jako tlustý Josef ve filmu Slunce, seno a pár facek.
Zdroj: Se souhlasem Filmového studia Barrandov
+ Další 2 fotografie
osud

Když se řekne Slunce, seno..., řadě lidí se vybaví trojice drben, bláznivý Evík či statná Helena Růžičková se synem Jiřím. Nebýt nezřízeného životního stylu, pravděpodobně by byl Jiří stále mezi námi. Bohužel odešel herec do nebes už v pouhých 43 letech. Jaké byly jeho poslední okamžiky, jak těžké bylo pro zdravotníky s ním manipulovat a proč matka Helena Růžičková (†67) nesnášela jeho poslední ženu? Důvody sama herečka před lety prozradila webu Blesk.cz.

Je to už téměř 40 let, kdy padla první natáčecí klapka k filmu Slunce, seno, jahody (1983). Jednou z postav Troškovy trilogie je "tlustý Josef", kterého ztvárnil Jiří Růžička. V trilogii se tak objevuje po boku své maminky Heleny, která si střihla roli Škopkové. Dlouhou kariéru však Jiří před sebou neměl. Korpulentní herec zemřel 20. února 1999, kdy podlehl následkům mozkové mrtvice.

Za jeho špatné zdraví a nadměrnou obezitu mohla žalostná životospráva, kterou zjevně odkoukal od maminky Heleny Růžičkové (†67), jež pro nějaký ten kilogram navíc také nikdy nešla daleko. Nejvíce herci navážili neuvěřitelných 300 kilogramů tělesné hmotnosti. Jeho matka si však z jejich plnoštíhlého vzhledu dělala spíš legraci. "V Itálii měli sprchový kouty postavený pro hubený Italy. Takže Jirka se do něj napasoval, vešel se, ale jak na sebe pustil horkou vodu, tak nějak nabobtnal… Já byla v zoufalý situaci, on zůstal nahej ve sprše, ze který se nemohl dostat ven," povyprávěla v jednom z rozhovorů pro Blesk.

Uplácení hasičů

Traduje se, že představitel tlustého Josefa z trilogie Slunce, seno za noc zvládl vypít i patnáct litrů coly, takže se není co divit, že od roku 1996 až do své smrti byl ve špitále častěji než ve vlastním bytě.Jirku v nemocnici ve Slaném chodilo denně obracet šest hasičů. Dávala jsem jim tisícovku denně. Byl tam skoro čtvrt roku. Personál ho neuzvedl, vyprávěla kdysi Růžičková pro Blesk.

Herečka dokonce tvrdila, že v plzeňské nemocnici jejímu synovi usilovali o život. "Psal nám, že v noci chodila jedna zdravotní sestra a cpala mu buničinu do hadiček, které přiváděly kyslík a potřebné léky. Prý to dělala proto, že jsem kandidovala za KSČM do Senátu, a říkávala mu, že její rodiče trpěli a umírali v komunistickém lágru, a tvoje máma za ně kandiduje, tak ty taky chcípneš," vyprávěla po jeho smrti. Sama svého syna přežila o pět let.

Opičí láska

Růžičková měla velmi komplikovaný vztah s jeho třetí ženou, Helenou Růžičkovou mladší, se kterou měl dvě dcery, Kamilu a Lucii. Babička se vůbec s dětmi nevídala. "Podle mě to souviselo s její opičí láskou. V tomhle byla Helena vůči synovi strašně majetnická. Holky jsou přitom bezvadné a snacha taky," řekl před časem eXtra.cz režisér trilogie Zdeněk Troška.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy