Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Trapas kvůli Adidasu: Čeští rasisté nerozdýchali černocha, udělalo to z nich hlupáky

Zdroj: Facebook
+ Další 2 fotografie
GLOSA
GLOSA: Tak to se zase lidem, co nenávidí všechno jiné, než co důvěrně znají, moc nepovedlo! Firma Adidas sdílela na Facebooku reklamní příspěvek s černochem s plnovousem, což ale asi neměla dělat, protože někteří Češi hned začali nadávat kvůli jeho barvě pleti a označovat ho za muslima. Maník přitom věří v Ježíše Krista, je jedním z nejslavnějších sportovců světa s příjmy v řádu stamilionů dolarů…

Američan James Harden (29) se narodil ve Spojených státech, je praktikující křesťan a jeden z nejlepších hráčů NBA. Hraje za tým Houston Rockets, kde si ročně přijde zhruba na 30 milionů dolarů. A s Adidasem podepsal již před čtyřmi lety smlouvu v hodnotě dvě stě milionů korun. Je v první dvacítce nejlépe honorovaných sportovců zeměkoule. Prostě je to frajer, co něco umí, a tak za to dostává štědře zaplaceno!

Stačila ale jedna fotka tohohle úspěšného borce na české verzi facebookové stránky Adidasu a zase se ukázalo, že v některých našich spoluobčanech tříme neuvěřitelná rasová nesnášenlivost. Jako bychom se vrátili o dvě stě let zpátky na jih USA a existoval Facebook. Objevují se opět urážky označující basketbalistu za zvíře, nebo kritika šíření multi-kulti.

Příspěvek si hned vysloužil 127 naštvaných a 164 rozesmátých smajlíků.

Masírka

„Od Adidasu nekoupím už ani tkaničky!“ zuří Jaroslav. „Myslím si, že je naprosto legitimní se ohradit proti tomu, že stále více a více firem nám cpe jako modely Afroameričany, jak se dřív hezky česky říkalo ‚černochy‘. Ten výběr totiž není náhodný, jde o politicko-ideovou masírku, která už spoustu lidí štve, to je všechno. Já bych třeba v reklamě na Old Spice taky radši viděla sexy bělocha než černocha,“ napsala například Zina.

„Radši si koupím nějakou značku, která mi bude etnicky bližší,“ nestydí se za rasistický názor Tomáš. „Proč tam jako je ten afro-islamista?“ píše Franta o křesťanovi Hardenovi.

„Lidé s černou pletí jsou nám podsouvaný. Dělají to oni také? Jaký je jejich Adidas? Karta se otáčí, teť děláme otroci my jim,“ vyjádřil prachbídnou češtinou Miroslav. „Je mi jedno, jak je pán šíleně úspěšnej. Nechci nosit stejné věci a nechci vypadat ani trochu jak on,“ nenechá se zviklat Michal poznáním, o koho jde.

Může se někdo divit myšlenkám, jestli se pisatelé takových komentářů nemstí nevinným za své zpackané životy?

Člověk s rasistickými projevy nenávisti by ještě před dvaceti lety musel chodit kanály. Byla to stejná ostuda jako obnažovat se na veřejnosti. Jenže s tím, jak se kvůli politickým špičkám mění nálada ve společnosti a dříve radikální názory přestávají být tabu, si ani obyčejní lidé na sociálních sítích neberou vůbec žádné servítky.

Trestný čin

Myslí si, že je pocit anonymity (který je jen zdánlivý, i kdyby měli falešný profil) ochrání od případných následků. A když náhodou jeden z deseti tisícovek případů začne šetřit policie a soud dotyčného za trestný čin potrestá, ti samí lidé pak pláčou kvůli domnělému omezování svobody slova. Tak to ale samozřejmě není.

Jakýkoli projev nesnášenlivosti vůči barvě kůže by samozřejmě měl být a taky je trestný.

Nikdo tím ale neříká, že bychom měli za povinnost každého černocha a každou černošku milovat. Myslet si můžeme, co chceme, klidně se jim i vyhýbat (za mě velká škoda, jsou mezi nimi hodně bezva lidé, samozřejmě ale i blbci, prostě jako v každé skupině), ale veřejně dávat najevo, že je někdo považuje za podřadné už jen tak z principu, prostě není možné.

Doufejme, že většina národa není taková, že by někoho posuzovala podle toho, jestli je Asiat, černoch, indián nebo Ind. Kdyby James například čistě hypoteticky mlátil nebo znásilňoval ženy, to by byl důvod k nenávisti. Ale to i kdyby byl bílý. Rozhodně ne kvůli původu jeho předků.

Související články

Další články