Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Transplantace jater a nucený pobyt na psychiatrii: Český Al Pacino Jiří Prager zažil horor

Jiří Prager je populární český dabér.
Zdroj: Se souhlasem MGM, Paramount Pictures, Orion Pictures a Kulaty Sněženka/koláž eXtra.cz
+ Další 3 fotografie
ZPOVĚĎ

Jeden z nejpopulárnějších českých dabérů Jiří Prager (71), který za své umění získal i Cenu Františka Filipovského nebo se stal Rytířem českého dabingu, fanoušky vyděsil tím, že letos už jeho jméno v titulcích vůbec nefigurovalo. „Prodělal jsem transplantaci jater. A skončil na psychiatrii,“ prozradil muž eXtra.cz.

Dabér Jiří Práger: Vážná nemoc

Jeho tvář si vybaví spíš málokdo, ale co se týče dabingu, jeho hlas bude znát snad každý. Česky díky němu mluví hollywoodské hvězdy Al Pacino, Dustin Hoffman nebo Danny DeVito, jeho hlas zní téměř ve všech populárních seriálech a filmech – v databázi oborového webu Dabingforum.cz, který nabízí i ukázky jeho práce, jsou to opravdu úctyhodné počty namluvených rolí.

Jiří Prager nyní ale na čas zmizel z dabingových studií, fanoušci spekulovali o nemoci. A jak se ukázalo díky zjištění eXtra.cz, měli pravdu.

Transplantace jater

„Zrovna minulý týden jsem točil nějaký kreslený seriál. Ale něco na tom bude, že jsem tolik nedaboval. Od února jsem totiž ležel ve špitále, v dubnu mi dělali transplantaci jater. Bylo mi špatně, a tak mi po vyšetřeních našli nějakou trombózu v tepně v játrech, kvůli které přestala úplně fungovat, proto mi je museli celá vyměnit,“ přiznal eXtra.cz majitel jednoho z nejznámějších českých hlasů, herec Jiří Prager.

„Celé to bylo narychlo. Byl jsem na vyšetření v nemocnici v Praze na Karlově náměstí, a když zjistili, co mi je, už mi nechtěli dovolit ani opustit nemocnici. A i když bydlím jen přes ulici, domů pro věci mě stejně vezli sanitkou. A pak mě přesunuli do IKEMu. Tam mi doktoři řekli, ať zapomenu na to, že bych měl po transplantaci dál doma kočku Mňauku, kterou jsem našel na ulici a jsme největší kamarádi. Prý to nepřipadá v úvahu. A na to jsem jim pověděl, že ji přece nezastřelím, ať mi radši otevřou okno, že si odtamtud rovnou skočím, a už jsem skončil na psychiatrii,“ překvapuje dál svým povídáním.

Psychiatrie

„Vzali to vážně, v IKEMu nemůžete říct nic s nadsázkou. S psychiatričkou jsme se nejprve nepohodli. Na chodbě jsem jí chtěl udělat radost a předváděl jsem blázna, v ordinaci mi pak řekla něco, co se mi nelíbilo, tak jsem reagoval, že je to určitě krvácivá ženská, že musí mít zrovna své dny. Dostala záchvat smíchu a už jsme byli kamarádi a nakonec prohlásila, že za posledních deset let tam neměla normálnějšího člověka, a dostal jsem takové doporučení k transplantaci, že pak šlo už všechno rychle,“ vypráví Prager.

Játra jménem Růžena

„Pustili mě koncem května a od té doby jsem na chaloupce. V Praze jsem opustil byt, byl hrozně velký, už pro mě neměl cenu. Teď tu bydlím s kočkami. Mňauka si totiž přivedla kocoura. Dodržujeme veškeré lékaři dané podmínky, takže je krmím z ruky, leží vedle mě, nebo na hlavě… Kdyby to v nemocnici viděli, tak se zblázní. Pro mě je to opravdu kamarádka, dokonce jsem ji odrodil. Nemůžu jí ublížit, navíc když mi teď přišla představit svého šamstra,“ vysvětluje až dojemně dabér, který se po výměně jater cítí jako znovuzrozený.

„Už druhý den jsem se cítil úplně zdravý. Vůbec nic mě nebolelo, žádná jizva, nic. Cítím se naprosto v pohodě. Musím brát ráno a večer imunosupresivum, to je doživotní, ale jinak nemusím ani dodržovat žádnou přehnanou dietu. Prý sám poznám, co mi dělá dobře. A mně dělá dobře všechno. Játrům říkám Růžena a ona strašně jí. Už jsem jí i říkal: ‚Růženo, nežer tolik!‘ Cítím se naprosto bezvadně, lidé mi říkají, že jsem strašně omládl. Ale je to fakt. Cítím to sám, všechno, co jsem dělat nemohl, už dělám. A všechno funguje. Ale opravdu všechno. To mě překvapilo nejvíc,“ směje se šibalsky oblíbený dabér.

„V dubnu, když se toho dožiju, a člověk musí počítat se vším, bych už neměl mít vůbec žádná omezení. Celkem logicky mi teď nedoporučují žádný alkohol, ale když si pak dám jedno pivko, tak se prý nic neděje,“ dodal dabér Jiří Prager, který do Prahy sice už odmítá jezdit na malé dabérské zakázky, ale na celodenní práci či hlavní roli si prý čas dál najde, takže se na něj fanoušci mohou dál těšit.

Související články

Další články