Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Tragikomické testování na koronavirus: Dav čekajících rozehnala policie, lidé plakali zoufalstvím

Tragikomické testování na koronavirus: Dav čekajících rozehnala policie, lidé plakali zoufalstvím
Zdroj: Česká televize / Profimedia.cz
koronavirus v česku
Lidé se i dnes, na Štědrý den, nechávali testovat na covid-19. Důvodem bylo u mnohých to, že se chystali na návštěvu svých příbuzných a nechtěli je nakazit. Zájem byl velký, termíny na testování byly často zarezervované už dlouho dopředu. Premiér Andrej Babiš (66) je jeden z těch, který od půlky prosince vyzývá veřejnost, aby se nechala testovat. Frontu na covidové testy v Ostravě však rozehnala bohužel policie a někteří lidé doslova plakali zoufalstvím.

Na otestování PCR testem čekal před osmou hodinou v Thomayerově nemocnici mladý muž, kterému se v pátek v práci udělalo špatně a s praktickou lékařkou se mu podařilo spojit až v úterý.

"Na to konto jsem tady na Štědrý den ráno. Je to také v zájmu mých kolegů, protože někteří mi říkali, že by jinak neodcestovali na svátky. Pokud by můj výsledek testu byl pozitivní, museli by stornovat plánované návštěvy, plánované akce," řekl ČTK. Poté, co se dozví výsledek, ho čeká ještě spousta telefonátů kolegům z práce. Sám se ale za příbuznými letos nechystá, z obavy, aby je nenakazil, rodinné návštěvy odložil.

Na bezplatné antigenní testování přišly do nemocnice také dvě ženy s dvěma dětmi. Na dotaz, proč se rozhodly podstoupit test na Štědrý den, odpověděly, že dřívější termíny byly už v rezervačním systému rozebrané. "Chystáme se právě za maminkou, které je čtyřiaosmdesát, takže radši z preventivních důvodů, abychom si byly jisty, že ji nenakazíme," řekly ČTK. Shodly se také na tom, že všechny vánoční tradice ale ještě dnes stihnou.

Veliký zájem byl o testování ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, za dopoledne zvládli pracovníci odběrového místa odbavit téměř 400 zájemců. "Ještě v půl dvanácté čekalo na odběr skoro 100 lidí. Všechny jsme odbavili," sdělila ČTK mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.

Ve vinohradské nemocnici dnes otestovali 174 lidí, dva z nich měli pozitivní výsledek, řekla ČTK mluvčí nemocnice Tereza Romano.

Ostrava nezvládá, lidé pláčou zoufalstvím

"Testováni ukončeno, všichni okamžitě odjeďte," ozvalo se podle CNN Prima News v Ostravě do megafonu po 13. hodině odpolední. Policisté začali nekončící frontu lidí čekajících na testy rozhánět s tím, že testování je ukončeno a nemá smysl dál stát frontu.

Většina lidí se rozhodla odjet nebo spořádaně odejít. Našli se ale i tací, kteří se zoufalstvím rozplakali, protože chtěli letošní Vánoce strávit s rodinou, kde jsou převážně starší lidé, nebo pociťovali příznaky.

"Volejte Babišovi! Kde má to slavné testování? Místo toho na nás posílá policajty," rozčiloval se jeden z čekajících lidí. "Proč nás neotestujete? Do prdele, čekáme tu od devíti. Jsem řádně objednaná! To snad není možné, to je bordel! Děti mi pláčou v autě," zoufá si další.

"Nemáme zkumavky, nemáme už nic. Je vás tu moc, tolik vás tu nemělo být," snaží se vysvětlit zdravotnice. "Je mi pětasedmdesát a necítím se dobře, jsem objednaná, co mám dělat," neví si rady další.

"Mám čtyřicítky horečky, co teď," plakala jedna z přítomných žen, na kterou se již nedostalo.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy