Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Tragický příběh Mariána Čišovského: Zůstala po něm manželka Martina a tři děti

Marián Čišovský s manželkou.
Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 9 fotografií
dojemné
Strašlivou ránu zažívá rodina Mariána Čišovského, který ve svých 40 letech podlehl zákeřné nemoci zvané ALS. Po dlouhých šest let s úsměvem na tváři bojoval po boku své milované manželky Martiny a nevyléčitelné nemoci stál tváří v tvář. Bohužel, u ALS bývá doba dožití pět let, při velkém štěstí šest... Fotbalový obránce se pral dlouho, teď už jej nic netrápí.

Marián Čišovský byl slovenský fotbalový obránce, který se roku 2011 stal součástí FC Viktoria Plzeň. Jeho slibná sportovní kariéra se však začala rozpadat ve chvíli, kdy mu doktoři zjistili nemoc zvanou ALS. Nevyléčitelná amyotrofická laterální skleróza zapříčinila, že už od jara 2014 nemohl hrát.

V dresu milovaného klubu se Marián objevil naposledy v březnu 2014, tehdy nedohrál zápas proti Liberci kvůli problémům s kolenem. To ještě nevěděl, že přijde mnohem horší rána, která mu naprosto změní život. I jeho rodině...

Zákeřná a nevyléčitelná nemoc

ALS v mozku ničí buňky, které ovládají svaly. Mozek si stále uvědomuje, co se s tělem děje, ale svaly neposlouchají, takže člověk postupně přestane ovládat nohy, ruce i ty nejmenší svaly v obličeji. Čišovský trpěl tím samým, co zabilo politika Stanislava Grosse, když mu bylo pouhých 45 let. Fotbalista s ALS bojoval dlouhých šest let, nemoc jej upoutala na invalidní vozík, ale nikdy mu nesebrala úsměv z tváře a ani vůli žít a bojovat.

Vedení plzeňské Viktorky se ke svému hráči zachovalo skvěle. "Je stále na soupisce A týmu a bude to tak i v další sezóně," uvedl před třemi lety tiskový mluvčí Viktorky Václav Hanzlík, když měl Čišovský narozeniny. Ty letošní už bohužel neoslaví... .

Největší láska a podpora od ženy

Celou dobu mu byla tou největší oporou manželka Martina s dětmi Tinou, Marošem a Martinem. "Hodně věcí už nesvedu sám, jsem odkázaný na pomoc druhých. Mám obrovské štěstí v rodině a skvělých přátelích, protože někdo takovou podporu nemá," uvedl Marián pro sport.cz. Nemoc postupovala velmi rychle, v roce 2016 Marián přiznal, že už nemá sílu fungovat dál sám. "Cítím, že sám o sebe už se nepostarám. To, že s vámi sedím a usmívám se, mě stojí spoustu sil," přiznal. Ještě po listopadových oslavách svých čtyřicetin říkal: "I když mi svaly moc dobře nefungují, mám obrovské štěstí. Hlava funguje velmi dobře. Můžu vzpomínat na společně strávené roky." Rodina pro něj byla vším a on pro ni...

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy