Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Tragický konec velké lásky: Burianova milovaná žena zemřela na jeho hrobě

Vlasta Burian s manželkou Ninou na dovolené.
Zdroj: archiv Vlasty Buriana
+ Další 4 fotografie
výročí úmrtí
Jeden z nejoblíbenějších herců Vlasta Burian (†70) zemřel přesně před 59 lety. Jen několik týdnů poté odešla na věčnost i jeho milovaná Ninka, vlastním jménem Františka Červenková. Tu našli ležet na jeho hrobě bez známek života. Kolem jejich seznámení kolují různé povídačky, o jejich vztahu by se ale dalo mluvit o jako naprosto dokonalém. Byl ale Burian podpantoflák, jak se mu říkalo?

Vlasta Burian je velkou legendou na české herecké scéně. Jeho manželka Františka Červenková, kterou neoslovil jinak než Nina, byla pro herce vším. Kromě choti mu také byla manažerkou, rádkyní, a dokonce kritičkou. O Burianovi zlí jazykové tvrdí, že byl ve vztahu spíše "podpantoflák" než rovnocenný partner.

Nejasný začátek dokonalého vztahu

Začátek vztahu Františky a Vlasty Buriana je plný spekulací. Kolují zvěsti o tom, že se žena vsadila se svými kamarádkami, že komika a herce dostane do postele. Údajně si po jeho vystoupení došla pro podpis, kde přeskočila jiskra. Nina postřehla, že se Burianovi líbí, a pozvala ho na sklenku vína. A proč Nina? Říká se, že Vlasta Burian svou milovanou takto nazýval proto, že se jí nelíbilo její křestní jméno. Je ale možné, podle jiného vyprávění, že se Františce říkalo Nino už dříve. Herec si pak jen tuto změnu přivlastnil.

Dokonalý pár, pověstný svou velkou láskou. Burian si Červenkovou vzal už po půl roce vztahu, kdy jemu bylo 28 let a Nině 26. Kromě lásky však hrálo roli i to, že Františka čekala miminko. Bohužel však potratila a doktoři jí v dalším těhotenství nedávali velké naděje. Manželé se však nepřestali milovat a šli spolu dál. Burian měl navíc z předchozího vztahu dceru, která byla pro Ninu jako vlastní.

Burian chodil pro radu a kritiku hlavně za svou milovanou. Ženu chtěl mít u každého úspěchu a rozhodnutí. Františka ho doprovázela na skoro všech natáčeních a jezdila ho podporovat i na divadelní představení. Jednou z legend je, že Nina jednou onemocněla a Burian nechal zavést mikrofon až na jeviště, aby mohla choť zůstat doma a poslouchat vystoupení. Pak zhodnotila celé představení a herecký výkon svého muže. Trochu to podpantofláctvím zavání, ale Burian na Ninu nedal dopustit.

Srdce Nině puklo žalem

Problém v jejich vztahu nastal ve chvíli, kdy Burian manželku podvedl. Zamiloval se totiž do mladé herečky Lídy Baarové. Nina vzala situaci do svých rukou a vyřešila vše s rodiči oné herečky, čímž zajistila, že se k Burianovi Baarová už nikdy nepřiblížila tak, aby ohrozila jejich manželství. Burian mohl mít jakoukoliv ženu, kterou by chtěl. Zasvětil se však jen své Nině a s Baarovou šlo zřejmě o pouhý přešlap.

I po válce jejich láska byla silná. Sláva i peníze byly pryč, manželství však přetrvalo. Po smrti Buriana na konci ledna roku 1962 však Nině pukalo srdce žalem. Zemřela jen devět týdnů po Burianově odchodu na věčnost. Našli ji mrtvou ležet na jeho hrobě.

Narozeniny herce v důchodu Jana Kanyzy: Není co slavit, jen vám každý rok přidají další prášky, říká štamgast z Hospody

Související články

Další články

Nejnovější kauzy