Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Tragické soukromí Gustáva Husáka: První žena ho podváděla s hercem, druhá zemřela

Tragické soukromí Gustáva Husáka: První žena ho podváděla s hercem, druhá zemřela
Zdroj: archiv
+ Dalších 5 fotografií
17. listopad
Bezmála 20 let stál Gustáv Husák (†78) v čele normalizačního režimu. Že by poklonkování Sovětům a šikanování vlastního lidu pramenily z osobní frustrace? Vyloučit se to nedá, první manželka totiž někdejšímu generálnímu tajemníkovi a prezidentovi nasadila parohy!

Poprvé se Gustáv Husák ženil v roce 1938, vzal si českou právničku, režisérku a herečku Magdu Lokvencovou. Měli spolu dvě děti, jenomže v 50. letech se Magda zakoukala do herce Ctibora Filčíka a manželovi, který byl zrovna v žaláři, zahýbala.

"Byl jsem asi jediný, s kým o tom Gusta mluvil. Filčíkovi byl vděčný, že se mu v čase, kdy byl ve vězení, postaral o syny. Milostný trojúhelník ale nepřijal. Bylo to osobní zklamání a dlouho to řešil. Nakonec se rozvedl," řekl webu pluska.sk Lubomír Štrougal, předposlední komunistický premiér.

Druhá svatba přišla v roce 1973, to už Husák šéfoval komunistické straně. Vzal si starou lásku Vieru Millerovou, která se kvůli němu nechala rozvést. Prý se poprvé setkali už během druhé světové války a stýkali se i potom, přestože měli oba partnery. Leonidu Brežněvovi se nelíbilo, že by hlava jedné ze zemí socialistického bloku měla žít na hromádce, a nařídil jim sňatek.

Tragická nehoda

Viera byla asi jediná žena, po jejímž boku byl Gustáv šťastný. Nechtěla se sice přestěhovat do Prahy, ale na víkendy do hlavního města létala vrtulníkem. Právě jedna z cest se jí stala osudnou. Helikoptéra ji zrovna převážela do nemocnice kvůli zlomené ruce, v husté mlze se před Bratislavou zřítila a Viera zahynula. Psal se rok 1977, Husák byl dva roky prezidentem a potom se už nikdy neoženil.

"Gusta si to poslechl, trošku zavzlykal, nic neřekl a odešel od nás. Šel jsem za ním: Gusto, nepotřebuješ něco? A on řekl: Ne. Chtěl bych ji vidět," vzpomínal Štrougal na okamžik, kdy se Husák o neštěstí dozvěděl.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy