Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Tragické pozadí komedie Čtyři vraždy stačí, drahoušku: Režisér zemřel během natáčení!

Zdroj: Česká televize
+ Dalších 13 fotografií
Tragický příběh
Téměř padesát let uběhlo od natočení kultovní komedie Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Zazářil v ní Lubomír Lipský (†92), který spolu s Jiřinou Bohdalovou (87) a Ivou Janžurovou (77) dokázal před kamerou neuvěřitelné věci. Film se dodnes řadí k divácky mimořádně úspěšným. Pojí se s ním však i smutný osud režiséra Oldřicha Lipského (†62), který zemřel při tom, co celý život tolik miloval.

Ačkoliv to v totalitním Československu nebylo běžné, komedie Čtyři vraždy stačí, drahoušku se odehrává v Americe. Režisér Oldřich Lipský ji natočil na motivy knihy jugoslávského spisovatele Nenada Brixyho.

Ve filmu v hlavním rolích zazářil jeho starší bratr Lubomír Lipský. Před kamerou mu to spolu s Jiřinou Bohdalovou a Ivou Janžurovou klapalo natolik, že snímek patří dodnes k nejoblíbenějším komediím vůbec.

Legenda českého filmu Stella Zázvorková ve Čtyřech vraždách účinkovala taktéž. Lubomíru Lipskému nejvíc utkvělo v paměti natáčení scény, během níž se Zázvorkovou ležel po flámu v posteli. Byli skutečně opilí, vypili spolu celou láhev Becherovky. To se však nelíbilo hercovu bratru a režiséru Oldřichovi, který je nechal vystřízlivět a scénu zopakovat.

A právě s ním se pojí smutnější část zákulisí oblíbeného snímku. Stihl sice ještě natočit skvělé filmy jako Jáchyme, hoď ho do stroje!, Marečku, podejte mi pero! nebo Ať žijí duchové!, svůj poslední za něj ale musel dokončit Zdeněk Podskalský. Během natáčení veselohry totiž Velká filmová loupež Lipský nečekaně zemřel.

Oldřich Lipský naposledy vydechl 19. října 1986 v Praze. Na jeho filmařské dílo navázal Dalibor Lipský, který pracuje jako střihač.

Související články

Další články