Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Tragické nehody na českých silnicích: Proč tak často umírají lidé v autech

Při autonehodě zemřou ročně stovky lidí.
Zdroj: Čt 24
příčiny
Většina z nás se někdy s autonehodou setkala, ať už s ní máme vlastní zkušenost, nebo jsme kolem některé projížděli... Na silnicích ročně umírají stovky osob a desetitisíce dalších jsou těžce a lehce zraněny. Jediný okamžik, který vám může změnit celý život. Podle statistky většinu nehod zaviní člověk. Jaké jsou nejčastější příčiny nehod s tragickým koncem na českých komunikacích?

Podle statistik, které Policie České republiky pravidelně vydává, patří k nejčastější příčině nehody s tragickým koncem "nepřizpůsobení rychlosti dopravně technickému stavu vozovky". To, že někdo nesundá nohu z plynu, i když před sebou vidí překážku, nebo je nepříznivé počasí a nepřizpůsobí tomu rychlost, je příčina nehod s fatálními následky.

Druhá nejčastější příčina tragických nehod na silnicích je nepozornost řidiče, kdy se plně nevěnuje řízení. To vidí jako velmi častou příčinu smrtelných nehod i odborník přes dopravu - advokát Tomáš Maxa "Řekl bych, že nejčastější příčina nehod je nepozornost, protože člověk, který se nevěnuje řízení, pak nemá šanci všimnout si, že se před ním štosuje kolona nebo je před ním kamion, což pro osobní vozidlo většinou znamená tragický konec. Celkově řidiči kamionů se na komunikacích chovají, jako by tam byli jen oni. Nesledují provoz okolo," řekl pro eXtra.

Jako třetí příčinu tzv. smrťáků statistiky ukazují na vjetí do protisměru. To mnohdy souvisí právě s nepozorností či riskantním předjížděním na nepřehledných komunikacích. Vjetí do protisměru bylo fatální i pro paní Marii a její dvě dcerky, jejichž auto vjelo na Liberecku do protisměru a čelně se srazilo s popelářským vozem. Případ, který otřásl Českem, se stále vyšetřuje a není jasné, jestli šlo o rozšířenou sebevraždu, nebo již zmíněnou nepozornost.

Nejnebezpečnější skupinou řidičů jsou pak mladí řidiči, kteří mnohdy neuzpůsobí jízdu svým zkušenostem. Podle statistik způsobí čerství řidiči zhruba pětinu nehod i úmrtí. Stát proto chce zavést tzv. řidičáky na zkoušku, které mohou být do dvou let řidičům odebrány už jenom se šesti trestnými body.

Tajemný pár na veřejnosti: Petra Nesvačilová ukázala přítele, se kterým čeká miminko

Související články

Další články

Nejnovější kauzy