Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Tragická smrt hvězdy Divokýho Billa: Honza Štrup (†39) měl démony a rozhodl se odejít, říkají přátelé

Jan Štrup na fotce z roku 2020.
Zdroj: Profimedia.cz
ÚMRTÍ

Českou rockovou scénu zasáhla zpráva o nečekaném úmrtí zpěváka a kytaristy Honzy Štrupa (†39). Spousta jeho kamarádů nyní lituje, že s ním už nezažije další mejdan, a spekuluje nad příčinou smrti. Sám umělec se těsně před odchodem z tohoto světa pokorně vrátil z velkých pódií k hraní na ulici. Přiznal, že byl loni na dlouhodobém pobytu v psychiatrické nemocnici a podle jeho přítele se prý rozhodl sám odejít.

Jan Štrup se vrátil na ulici

Duší rocker a pankáč Jan Štrup účinkoval například v kapelách Rybičky 48, Divokej Bill či Medvěd 009. Někteří jeho známí píší, že s ním měli těžší vztahy, pár z nich s ním dokonce několik let kvůli rozkolům nemluvilo, ale všechny do jednoho ztráta tohohle rockera tělem a duší bolí.

Když se ho loni přátelé ptali, proč hraje na ulici a nedělá někde v kanceláři, vysvětloval, že ve firmách měl i 45 tisíc, nebo dokonce 61 tisíc měsíčně, ale muzikantství a svoboda se nedají nahradit.

Pobyt na psychiatrii

Protože mě baví hrát a jsem v Brně v nemocnici (Psychiatrická nemocnice), tak chodím hrát o vycházkách. V kanclu bych chcípnul. Peníze nemám, no, tak to je ten hlavní důvod (hraní). Od září budu žít v Londýně, protože mě přijali na ICMP London - The Institute of Contemporary Music Performance, kde budu studovat bakalářskej obor Songwriting a chodit do práce i hrát na ulici. Hraní na ulici je skvělá škola,“ svěřoval se Štrup v létě 2020 na své sociální síti. Jestli se mu sen s Londýnem splnil, se nám zjistit nepodařilo.

Kvůli čemu byl hospitalizovaný, tehdy také nechtěl specifikovat.

Sebevražda?

Jeho přítel Martin Raien Jeník každopádně nyní tvrdí, že Štrupova smrt byla dobrovolná. „Rozhodl se odejít,“ odpověděl na otázku, co se jeho kamarádovi stalo. Rodina zatím žádné oficiální stanovisko ale nevydala, takže je třeba zprávu brát s rezervou.

Jan Štrup zemřel ve středu 30. 6. 2021.

Odešel snílek, smíšek, rovný a důvěřivý člověk. Ale poslední dobou někdy smutný a dost životem unavený. Hledal šanci, jak se z jeho trablí dostat, ale věděl, že znám jeho minulost, rock’n’rollová léta, vzestupy i pády a myslel si, že ho nevezmu… ano znal jsem ho a čím si prošel… ale pořád to pro mě byl člověk, u kterého mi za to stálo mu podat pomocnou ruku,” popisoval ho Jeník.

Démoni

„Tak snad už máš tam nahoře klid. Vím, že jsi měl svoje démony a problémy už řadu let…,“ reagoval zase Antonín Černý, basák Jaksi Taksi.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy