Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Tragédie u Sinaje: V Egyptě havaroval vrtulník na misi, mezi obětmi je i Češka Míša

Letecké neštěstí na Náchodsku.
Zdroj: pixabay
Pád helikoptéry
Dnes odpoledne došlo v Egyptě k letecké katastrofě. Na sinajské poloostrově totiž spadl vrtulník mnohonárodnostních sil a bohužel nese tragédie i českou stopu. Při pádu stroje zemřela rotmistryně Michaela Tichá.

Na egyptském Sinajském poloostrově dnes spadl vrtulník mnohonárodnostních sil a jednou ze sedmi obětí nehody je český příslušník mise. Oznámila to s odvoláním na izraelské zdroje agentura AFP. O život přišlo i pět Francouzů a jeden Američan. Na Sinaji působí organizace MFO (Multinational Force and Observers - Mnohonárodní síly a pozorovatelé), v níž slouží také Češi. Dohlížejí na dodržování mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem.

MFO byla zřízena v roce 1981, tedy dva roky po podpisu izraelsko-egyptské mírové dohody, která předpokládá mezinárodní dohled. Mise je odpovědná za kontrolu dodržování bezpečnostních podmínek tohoto dokumentu. Češi v ní působí od roku 2009, loni jich v ní sloužilo 13. Tehdy je navštívil premiér Andrej Babiš při cestě na summit Evropské unie a Ligy arabských států.

Zřizovatelem MFO měla být původně OSN, ale protože v Radě bezpečnosti OSN hrozilo veto ze strany Sovětského svazu, vyjednaly zřízení mise USA, Izrael a Egypt.

Při nehodě zemřela rotmistryně Tichá

Českou obětí nehody vrtulníku na Sinajském poloostrově je rotmistryně Michaela Tichá. Na svém twitterovém účtu o tom dnes informovala armáda. Náčelník generálního štábu Aleš Opata i ministr obrany Lubomír Metnar vyjádřili upřímnou soustrast rodině i blízkým zesnulé, která se narodila v roce 1993 a byla příslušnicí 8. úkolového uskupení české armády na Sinaji.

"Na palubě vrtulníku bylo celkem osm příslušníků mise. Sedm z nich pád vrtulníku nepřežilo, včetně české vojákyně. Osmý člen osádky je momentálně v kritickém stavu. Příčinou pádu vrtulníku byla technická závada," uvedla armáda v tiskové zprávě.

Událost vyšetřují mise MFO (Multinational Force and Observers - Mnohonárodní síly a pozorovatelé) a místní orgány, dodala česká armáda.

Související články

Další články