Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Tragédie při domácím porodu v Plzni: Chlapeček zemřel, rodiče vyvázli bez trestu

Tragédie při domácím porodu v Plzni: Chlapeček zemřel, rodiče vyvázli bez trestu
Zdroj: Pixabay
Tragédie
Minulý rok se na Plzeňsku odehrála smutná událost. Novorozené dítě zemřelo jen několik málo chvil po porodu, protože se rodiče rozhodli pro domácí porod a miminku následně nezavolali lékařskou pomoc. Plzeňský okresní soud sice uznal rodiče vinnými z usmrcení z nedbalosti, nicméně za mříže je neposlal. Hrozilo jim přitom až šest let ve vězení.

Chyba rodičů, která stála novorozeného chlapečka život, se odehrála loni v jedné z obcí na jihu Plzeňska. Matka (37) rodila předčasně ve 28. týdnu těhotenství. Po rychlém porodu se oba rodiče i s miminkem odebrali do ložnice. Místo toho, aby zajistili chlapci lékařskou pomoc, šli spát.

Že chlapeček nedýchá, zjistili rodiče až v průběhu noci. Až poté zavolali sanitku, ovšem zdravotníkům se už dítě nepodařilo zachránit.

Plzeňský okresní soud informoval, že chlapeček zemřel na podchlazení v kombinaci s vykrvácením. "Obžalovaná porodila za přítomnosti otce předčasně v kuchyni bez lékařské pomoci či asistence. Následně nepřivolali lékařskou pomoc, nepodvázali pupečník, nezajistili dítěti pomoc a dostatek tepla," uvedla u soudu státní zástupkyně.

Matka se hájila, že netušila, že při předčasném porodu mohou vzniknout komplikace... "Měla jsem hned po porodu volat záchranku. Byla to největší chyba mého života," litovala později. Kdyby matka zavolala sanitku, chlapeček by putoval do inkubátoru a dnes by byl pravděpodobně v pořádku.

Během líčení soud vyhověl návrhu obhájce na uznání viny bez uložení trestu. Proti rozhodnutí soudu se státní zastupitelství na místě odvolalo.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy