Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Tragédie filmu Muž, který stál v cestě. Představitel Alexandra Dubčeka se nedožil premiéry

Snímek Muž, který stál v cestě.
Zdroj: Bio Illusion / koláž eXtra.cz
+ Dalších 8 fotografií
PREMIÉRA

Opravdu smutnou "předpremiéru" měl nový snímek Muž, který stál v cestě, když jeden z jeho hlavních herců, Daniel Heriban, náhle skonal na zástavu srdce. Představitel Alexandra Dubčeka se tak o pouhý jeden den nedočkal oficiální premiéry, jež se uskuteční 25. května 2023. V hlavní roli se kromě Heribana objeví Tomáš Töpfer, který ztvární statečného politika Františka Kriegla, jediného z delegace Čechů a Slováků, odvlečených k jednání do Moskvy, který se na rozdíl od Dubčeka v roce 1968 nenechal natlačit do podpisu vnuceného protokolu, schvalujícího vstup vojsk Varšavské smlouvy na naše území. Komentář českého herce nám poskytla TV Nova. 

Film Muž, který stál v cestě pojednává o u dnešní generace už skoro zapomenutém politikovi Františku Krieglovi, který se v srpnu 1968 jako jediný z politiků zavlečených do Moskvy odmítl podvolit nátlaku a nepodepsal protokol legitimizující invazi vojsk Varšavské smlouvy.

​"Když se zeptáte, kdo byl Kriegel, už vám skoro nikdo neodpoví, kromě pár pamětníků, jako jsem já. Jak vypadal, si nevzpomene nikdo. Ani na jeho postoje komplikovaného člověka. Kriegel věděl, že nemusí bojovat o život, byl smířen s tím, že ho v Rusku za jeho postoj popraví nebo že si ho tam nechají a zavřou. Šanci neměl. Ostatní bojovali o své pozice, prebendy, status předních komunistů. To prohráli. On vyhrál díky tomu, že věděl, s kým má tu čest. Je to takový paradox. Kriegel byl smířen, že ho pošlou na Sibiř nebo že ho rovnou zlikvidují," vysvětlil TV Nova představitel titulní role herec Tomáš Töpfer, který jako dítě žil kousek od této osobnosti na pražských Vinohradech.

Tragédie před premiérou

Veřejnou premiéru má tento film ve čtvrtek 25. května a jen o den se jí nedožil představitel Alexandra Dubčeka, slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Ten zemřel náhle ve věku pouhých 43 let ve svém domě, když u něj došlo k zástavě srdce. Jak informoval slovenský web Noviny, přivolaní záchranáři již nemohli nic dělat. "V ranních hodinách jsme k pacientovi vyslali posádku záchranné zdravotní služby, která ho na místě oživovala. Resuscitace však byla neúspěšná, proto byl následně na místo vyslán koroner," uvedli ve zprávě.

Daniel Heriban, jehož kariéra se právě slušně rozjížděla, zazářil například ve filmech Sviňa, Únos, Parralel nebo v seriálech Horná Dolná, Hnízdo či Červené pásky. Z prvního manželství po něm zbyl syn Theo. Podruhé se oženil v roce 2016 s partnerkou Kamilou a v témže roce se jim narodila dvojčata Viktor a Martin.

Sběratel "politiků"

Další důležitou postavou filmu je Gustáv Husák, jehož ztvárnil slovenský herec Adrian Jastraban. Ten má s hraním politiků bohaté zkušenosti. Již dvakrát si v minulosti zahrál Alexandra Dubčeka, a to ve filmech Havel (2020) a Dubček 2018. Nyní měl tedy tak trochu možnost ztvárnit si sám sobě politického rivala.

"Věděl jsem, že Husák je druhá mužská role filmu. Krieglův blízký člověk a následně nepřítel. Na Adriana Jastrabana jsem dostal tip a hodně jsem s ním o filmu diskutoval. Adrian hrál totiž před několika lety titulní roli ve slovenském filmu Dubček. Svěřil se mi, že role Dubčeka ho potěšila, ale že jeho snem je ztvárnit postavu Husáka. Z mojí nabídky byl proto nadšen," popsal režisér Petr Nikolaev.

Souboj liliputů na Clash of the Stars: Malej Zmijozel hubne, Obr mluví o tiché vodě

Související články

Další články

Nejnovější kauzy