Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

5 nejbizarnějších křestních jmen, která dávají rodiče svým dětem. Objevuje se Hermiona nebo dokonce i Ruken

Ilustrační foto
Každý jsme se někdy setkali s nevšedním jménem, které nám automaticky utkvělo v paměti. Mnohdy nám mohlo projet hlavou, jak je vůbec možné dát dítěti takovéto jméno? Česko se stává zemí tolerantnější k originálním jménům a samo je pomalu začíná používat.

Tomáš Klus nedávno prozradil jméno své čerstvě narozené dcerky. Společně s manželkou ji pojmenovali Jenovéfa. Tolerance méně všedních křestních jmen se za poslední dobu dost zvýšila a rodiče si více troufají, když vymýšlejí jméno pro svého synka nebo dcerku. „Známé osobnosti jsou při výběru jmen odvážnější než mnozí jiní rodiče, pro které bývají vzorem. Právě v uměleckých kruzích byl zaznamenán trend znovuobjevování jmen vnímaných jako zastaralá,“ řekla Žaneta Dvořáková z Ústavu pro jazyk český pro iDnes.cz.

5 nejvíce bizarních jmen, která se objevují v Česku

  1. Sáva – Mužské jméno, které je na území Česka registrováno pouze jednou.
  2. Bridget – Jméno s kořeny v keltské mytologii. Bridgetka je v ČR evidována dvakrát.
  3. Adléta – Staročeská podoba jména Adéla. Tímto jménem se honosí sedm českých žen.
  4. Kristián – Skvostné jméno s řeckými kořeny. Lze ho přeložit jako „zasvěcený,“ „křesťan“ a nebo „pokřtěný.“ Kristiánů je u nás také sedm.
  5. Baltazar – Toto mužské jméno pochází z babylonu. Jméno se vyvinulo z babylonského „beltšaccár“ a dá se přeložit jako „ochraňuj život krále“ nebo „Bůh ať ochraňuje život krále“. Baltazarů je v Česku evidovaných 9.

Žebříček nejméně používaných jmen v Česku můžete najít ZDE.

Většina lidí dokonce neváhá své dítě pojmenovat po postavě ze svého oblíbeného filmu nebo seriálu. Svůj průlom tak zažila Angelika nebo také Amélie díky filmu Amélie z Montmartu. Češi se tak stávají tolerantnější k nezvyklým jménům.

V roce 2015 se u nás začala ve větší míře objevovat jména jako Olívie, Vasyl, Meda, Zoe nebo třeba Lily a Eliáš.

Ze starších jmen se opět objevují například Anežky, Ráchel, Justýny nebo Kvído a Vincent.

Na druhé straně ubývá Uršul, Regin, Svatav a Milen. V minulém roce se u nás objevila jména nová. Ruken, Ronda nebo Sannel už v Česku na matrikách párkrát zazněly.

Rodiče se nechávají při volbě jmen inspirovat různými vlivy. Ať už je to historie, filmy, tradice nebo prostě jen originalita. Dvaadvacet lidí se v tuzemsku honosí jménem Arsen. Loni měla premiéru jména Cléa, Cintia, Sannel nebo Ruken.

Psychologové hovoří o tom, že zejména mladší občané Česka jsou k nevšedním jménům tolerantnější. Originalita jména však nemusí trvat dlouho. V knize „Jak se bude vaše dítě jmenovat?“ můžete najít 17 tisíc křestních jmen.

Související články

Další články