Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Miloš Jakeš koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Trabantem tam a zase zpátky: Žlutý cirkus objel svět a vrátil se do Prahy. Brzy dotúruje do kin

+ Další 2 fotografie
Cestovatel Dan Přibáň dokončil svůj poslední film o cestě s trabanty napříč kontinenty.

Poslední výprava jednoho z nejznámějších a nejnetypičtějších českých cestovatelů Dana Přibáně nazvaná Trabantem tam a zase zpátky po dvanácti letech uzavírá cesty žlutých trabantů napříč kontinenty. Během divoké jízdy putuje osmičlenná smečka mužů z jižní Indie přes Nepál, Pákistán, Čínu, Kyrgyzstán do Uzbekistánu a odtud přes Rusko, Ukrajinu až k triumfálnímu návratu na Slovensko a do Česka.

17 237 kilometrů napěchovaných dobrodružstvím, ironií a černým humorem posádka zdolala za pět měsíců. Mezinárodní česko-polsko-slovenskou posádku do sebe a na sebe pojaly dva trabanty, polský Fiat 126p řečený maluch a česká motorka Jawa 250. Poprvé po letech v týmu nebyla žádná žena.

Velká cesta domů začala na jihu Indie, zamířila k severu mezi pohřební hranice magického Váránasí, pokračovala dál do Nepálu a podhůří Himálaje, kde trabanty ve výšce 5328 m n. m. stanovily výškový rekord dvoutaktního auta. Himálaj prověřil žlutý cirkus způsobem, jaký ještě výprava nezažila – byl to boj s přírodou na úzkých kamenitých stezkách vinoucími se nad hlubokými srázy. Komplikace navíc způsobovalo bahno, sníh a spousta vody valící se přes stezky v nadmořských výškách, kde ztrácejí výkon motory i lidé. Následně cestovatelé překonali hory mystického malého Tibetu, sjeli na hranice Pákistánu a po slavné horské silnici Karakoram Highway dorazili do Číny. Zde se žlutá výprava ocitla pod permanentním dohledem. "Když jsme zpod tisíců kamer a neustálé policejní kontroly utekli mezi kyrgyzské jurty, abychom konečně v uzbeckém Samarkandu dokončili cestu kolem světa, byli jsme vážně rádi,“ popisuje pocity z opuštění Číny Přibáň.

Samarkand byl nejvýchodnějším bodem první cesty v roce 2007. Od té doby žluté trabanty projely Afriku, Jižní Ameriku i Austrálii a jihovýchodní Asii, a když se nyní do města vrátily z východu, kruh cesty kolem světa se uzavřel. Dál výprava pokračovala napříč Uzbekistánem, mezi opuštěné lodě na „dno pouště“ k vyschlému Aralskému jezeru, do Kazachstánu, do Ruska, na Ukrajinu a Slovensko.

Od překročení hranic až domů do Prahy jela výprava v čele několikakilometrové kolony trabantů i mnoha dalších strojů se stovkami fanoušků kolem silnic. Návrat to byl doslova epický a podle Přibáně předčil vše, co cestovatel dosud zažil. „Poslední tisícovka kilometrů od ukrajinsko-slovenských hranic byla krásná, silná a dojemná. Všude nás lidé vítali, stáli podél silnic a mávali… Něco takového už asi nezažijeme. V době sociálních sítí si takového obrovského zájmu a osobního kontaktu neskutečně cením,“ vzpomíná Přibáň.

Myšlenka na uspořádání výpravy v trabantech se zrodila v roce 2006. Dan Přibáň chtěl rozbít zakořeněnou představu, že na dlouhou a náročnou cestu je potřeba nákladné vybavení a drahé auto. Trabant byl jasnou volbou coby nejlevnější dostupné vozidlo a symbol jednoduchosti. „Trabant je nositelem spousty příběhů, spousta lidí s ním jezdila, vlastnili ho jejich rodiče, bylo to jejich první auto. Ohromné množství lidí s ním má nějaký zážitek a pro ty, kdo jej nemají, je trabant prostě roztomilé legrační autíčko,“ uzavírá Dan Přibáň.

Film Trabantem tam a zase zpátky završuje Přibáňovy cestovatelské projekty nesoucí hromadný název Trabantem napříč kontinenty. V červenci 2007 se vydal na svou první „trabantí“ cestu a vznikl film Trabantem Hedvábnou stezkou o výpravě do pouští střední Asie. V roce 2009 navázal filmem Trabantem napříč Afrikou o cestě přes celý černý kontinent, v říjnu 2012 se vydal na expedici Jižní Amerikou, ze které vznikl snímek Trabantem až na konec světa, a duben 2015 se nesl v duchu zahájení expedice z Austrálie do Asie, kterou viděli diváci v kinech jako dokument Trabantem do posledního dechu. Poslední Přibáňův film vidělo v kinech více než 73 000 diváků.

Producentem filmu je Jiří Konečný ze společnosti Endorfilm, koproducenty filmu jsou Česká televize a Dan Přibáň. Distributorem aktuálního Přibáňova dokumentu Trabantem tam a zase zpátky je společnost Aerofilms. Film vznikl za podpory Státního fondu kinematografie. Více informací o něm najdete na www.transtrabant.cz.

Do kin tahle spanilá jízda vjíždí 11. dubna.

Související články

Další články