Továrna na smrt: Našli jsme dům, kde si chtěl orlický gang založit firmu na vraždy
Orlické vraždy, jeden z nejbrutálnějších a nejnáročnějších případů české kriminalistiky, zaměstnaly policisty nejen při pátrání po pachatelích, ale i při následném skládání celého příběhu bandy, která zabíjela bez jakéhokoli váhání většinou pro získání peněz nebo majetku. Při vyšetřování potom vycházely najevo skutečnosti, u kterých si člověk přestává být jistý, že nečte scénář hororového filmu. Podívejte se na jeden z takových děsivých detailů, který souvisí právě s případy, o kterých vypráví seriál Devadesátky a série dokumentů Polosvět, uváděné v České televizi. Redakce eXtra.cz totiž objevila dům, ve kterém si chtěl orlický gang založit firmu na vraždy.
Pomezí pražských Vysočan a Libně, čtvrť plná činžáků a malebných vilek. Všechny nejsou ve výstavním stavu, je vidět, že tamní starousedlíci mnohdy už nemají energii krásné staré domy neustále opravovat. Jeden z nich se ale vymyká, je z něj prakticky ruina. Někdo se evidentně snažil začít rozsáhlou rekonstrukci, ale ta kdoví proč skončila brzy po svém začátku. Podle pamětníků z místa se stavební práce zastavily už v roce 2016. Nyní obývají sklepní prostory zbytku domu bezdomovci.
Jakou má ale dům souvislost s orlickým gangem, jehož činy popisují seriály Devadesátky a Polosvět? Pěti vraždami, které policisté prokázali, totiž řádění vrahů skončit nemělo, v jejich hlavách se rodil mnohem šílenější plán, který měl zvýšit jejich výkon a ze smrtí na objednávku udělat výnosný byznys. Dům na Proseku koupili s tím, že v jedné jeho části vytvoří posilovnu a ve druhé bude profesionální linka ke zbavování se mrtvých těl. Novinář Josef Klíma po svém rozhovoru s Karlem Kopáčem ve vyjádření pro Českou televizi řekl: „Zamrazilo mě, když mi prozradil, že měli daleko víc zakázek, že měli víc lidí, které měli oddělat. Opravdu to byla prosperující firma.“
Šrotovací mlýn na maso
Kopáč s Kunou tedy opravdu dům na Proseku koupili. Jde o třípatrovou vilu s rozsáhlým sklepením. Tam měli podle Jiřího Svobody, režiséra filmu Sametoví vrazi, který se případem také velmi podrobně zabýval, v plánu likvidovat těla zavražděných nejen Čechů, ale tuto „uklízecí službu“ chtěli poskytovat i zločincům ze zahraničí. „Zajímali se o koupi šrotovacího mlýnu na maso, jaký se používá v kafileriích. Policie si tenkrát myslela, že chtěli zavražděné lidi mlít na kusy a vypouštět do odpadu,“ řekl Jiří Svoboda v rozhovoru pro iDnes.cz, ve stejném smyslu pak mluví i v dokumentu ČT Polosvět.
Vraždy s. r. o.
Celý příběh tak nápadně připomíná příběh firmy Murder, Inc. (ve volném překladu něco jako Vraždy, s.r.o.) ze třicátých a čtyřicátých let minulého století ve Spojených státech. Řezníci napříč mafiánskými rodinami se dali dohromady a rozjeli doslova firmu na zbavování se lidí. Organizace měla přes dvacet členů a drtivou většinu z nich poslaly soudy po dopadení rovnou na šibenici. Na rozdíl od orlického gangu, z nějž uvězněn zůstává už pouze jeden člověk, Ludvík Černý. Kuna, Meierová a Chodounský jsou nyní již z vězení venku a Karel Kopáč spáchal v cele sebevraždu oběšením.
Michael je manipulátor, tvrdí Aneta ze Survivoru. Po zradě ho vyškrtla ze svého života
Související články

Kdo naprášil orlické vrahy? Legendární kriminalista Jan Štoček osvětlil záhadu Devadesátek

Kolik vydělávalo zabíjení v 90. letech? Orličtí vrazi byli žabaři, v LTO se svážely miliony denně

Autentické výpovědi orlických vrahů: Černý oplachoval tisícovky od krve, po vraždě měl skvělou náladu

Autentické výroky z výslechů orlických vrahů: Jak vymysleli vraždu Kunovy matky?

Orlickým vrahům nebylo nic svaté: Kuna zavraždil svou matku na narozeniny!

Po stopách orlických vrahů: Kopáč jezdil po nocích do Prahy, mysleli jsme si, že na diskotéku, říkají sousedé
