Nejobávanější islámský útvar se neustále přibližuje směrem k Evropě. Velení Islámského státu vydalo nařízení pro křesťany, kteří se musí řídit jasně stanovenými podmínkami, pokud chtějí žít v poklidu na území ovládaném radikálními islamisty.

Příkazy vychází z doby proroka Mohameda, který podobná pravidla sepsal pro křesťany na dobytém území.

Těchto 11 bodů umožní křesťanům přežít v chalífátu. Nebude to ale plnohodnotný život, bude to jen přežívání.

Křesťané mají podle této dohody zakázáno stavět kostely, ukazovat kříže a jiné křesťanské symboly, říkat nahlas své modlitby. Je zakázáno jakkoliv urážet muslimskou víru, je zakázáno prodávat muslimům vepřové maso a víno.

Křesťanské ženy se musí oblékat skromně. Křesťané musí platit muslimské vládě daň zvanou džizja (za doby Mohameda se džizja vybírala ve výši 50 % z výdělku).

Tato přísná pravidla již fungují například v dobytém syrském městě Karajtín, ve kterém se nedodržování těchto pravidel trestá smrtí.

„Vyhnali nás z Mosulu, Ninive, Chábúru, Hasaky a Karjatínu a z dalších vlastí našich asyrských předků. Vzali nám náš domov, naše dívky, naše kostely a teď nám chtějí vzít to poslední, co nám v našich životech zbylo,“ uvedl pro web christiantoday.com aktivista Nahren Anweya.