Trendy
Extrémní proměny Výměna manželek Farma Česko KVIFF 2025

Totální ostuda českých influencerů. Mikýř obnažil jejich nevědomost, nejvíc se ztrapnil přítel Rachel z Love Islandu

Neskutečný trapas Pufflicka: Posmíval se Michálkovi, sám teď chtěl otrocky sloužit komunistické Číně
Zdroj: koláž eXtra.cz/Herminapress/Pavel Dvořák
Předchozí Další
+ Dalších 7 fotografií
OSTUDA

Influenceři a influencerky často nejsou žádné myslivny, místo rozhledu a mozkovny se častěji chlubí módou, dovolenou a tělíčky. Mikýř nyní ale na YouTube ukázal, že je to s jejich znalostmi a charaktery možná ještě horší, než jsme čekali. Někteří totiž mají až tragický pud sebezáchovy a je snadné je zneužít pro propagandu totalitního státu. Nejvíc se teď ztrapnil Pavel Mareš alias Pufflick, který se choval, že by pro čínské komunisty snad za peníze i aportoval. A to se kvůli stejné věci přitom vysmíval jiným.

Mikýř nachytal influencery

Mikýře k natočení nového videa inspirovala kauza tiktokera Jana Michálka alias Honziho, který si ani neuvědomil, že jel do Číny sloužit tamní komunistické zločinné propagandě, jak tehdy informovaly například Seznam Zprávy.

Byla z toho celospolečenská kauza, které se věnovala snad všechna média v zemi a nešlo ji nezaregistrovat.

Martin Mikyska se rozhodl ověřit, jestli se z toho čeští influenceři a influencerky během té doby poučili. Akorát že vůbec.

Vytvořil falešnou agenturu (sídlící podle dokumentů v komplexu budov komunistické strany a vlády Číny) a pozval 40 influencerů a influencerek do kanceláře, kde probírali fiktivní a honorovaný výlet do Číny.

Pár se jich nachytalo a chtělo ochotně jet. I za nepřijatelných podmínek.


Důvěřiví tvůrci obsahu

A přestože se postupně ukazovalo víc a víc indicií, že by sloužili čínským komunistům, řada z nich nehnula brvou a odsouhlasila vše. Včetně toho, že nebudou mluvit o zakázaných tématech včetně Tibetu a Tchaj-wanu, slíbili, že se nechají cenzurovat, navíc někteří (ne všichni) ochotně předváděli, co po nich pracovníci chtěli.

Situace přitom byla naaranžovaná tak, aby každému s vyšším než základním IQ muselo být jasné, že se jedná o další službu propagandě totalitního státu.

Že dotyční (ve videu jsou Bára Mlejnková, Stanislava Lučková, Táňa Bystroňová, Pavel Mareš alias Pufflick a jeho Rachel Karnížová, Natálie Smutná či Lada Horová alias Laduška) nemají povědomí o dění v politice, to asi nepřekvapí. Kdo by na to při všech ohromných influencerských starostech našel čas.

Smutné ovšem je, že dotyční kromě toho ukázali, že si před schůzkami vůbec neověřují, kdo s nimi chce navázat spolupráci. Že nemají žádné alarmy, i když jich během schůzek mohlo zaznít velké množství. Skočili ale úplně na vše, i na tu sebevětší hloupost.

A zdá se, že i kdyby Číňané některým z nich pomalu popravovali opozičníky před očima, zajímalo by některé z nich jediné: kolik na tom vydělají a jestli budou moci v Číně používat internet.


Trapný Pufflick

Asi nejtragičtější postavičkou z videa se ukázal být Pavel Mareš alias Pufflick. Sám přitom ponižoval Jana Michálka za jeho kauzu s čínskou propagandou, naháněl ho a posmíval se mu. Upozornil na to před časem Expres.cz. „Chci se tě zeptat na jednu geografickou otázku,“ provokoval Honziho na jedné akci, celé ho natáčela Rachel. Mládenci se během incidentu lehce poprali.

A nyní? Rychločtenář Pufflick klidně ukazoval, jak by velebil čínskou komunistickou stranu a podepsal nepřijatelnou smlouvu o spolupráci s šílenými pročínskými dodatky. Michálek sice klesl hluboko, udělal si ostudu, ale tak velkou nikdy.

Influenceři vůbec ukázali nulovou soudnost.

Že nebudou moci do Tibetu, když jim jinak slíbili z Číny ukázat naprosto vše zásadní? Bez problému. A takových věcí jsou ve videu mraky.

Někomu to může celé přijít jako drobnost, ale když mají dotyční vliv na ostatní, může to být problém.

„Čína dorazila do autoritářského režimu, který jede slušně v cenzuře a propagandě. Jsou tu věci, které to připomínají, jako velký čínský firewall (jakási zábrana znemožňující čínskému obyvatelstvu získávat informace zvenku), blokování informací o čínských praktikách v místní AI. V kontextu porušování lidských práv a likvidace politických oponentů přestává být propaganda a cenzura taková sranda. A stejně tak nejsou vtipná témata okupace a anexe (zabrání) Tibetu, utlačování Ujgurů. Agresivní, rozpínavá politika v Jihočínském moři a Tchaj-wanu nebo predátorské investiční strategie v Africe. Ve zkratce: Čína v posledních letech investuje velké peníze do toho, aby přesvědčila svět o tom, že je to kouzelné místo pohádek a zázraků, třeba i přes kupování influencerů,“ říká ve svém videu Mikýř.

Doporučené video: Archivní rozhovor s Mikýřem.


Zpátečka

Dlužno podotknout, že i když řada influencerů (kteří nebyli na virtuálním meetingu, ale dostavili se osobně) podepsala předběžné smlouvy, někteří z nich se nakonec zalekli a ze spolupráce vycouvali. Bára a Stanislava (ty nic nepodepsaly) přes agentku vypověděly spolupráci. Laduška později už přestala komunikovat. Táňa a Pufflick ale podle Mikyskova týmu o spolupráci dál moc stáli, jen Táňa prý radši nechtěla říkat nic, co by se Číně nelíbilo ohledně Tchaj-wanu…

Související články

Další články

Nejnovější kauzy