Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Totální nesmysl a diskriminace: V hospodě vám nesmí natočit pivo do petky, tvrdí vrchnost

Pivo (ilustrační foto)
Zdroj: Profimedia
Vládní nařízení
Vláda čelí v posledních dnech silné kritice za to, jak přistupuje k vládním nařízením a rozvolňování. Přestože restaurace podle odborníků i ministra zdravotnictví Jana Blatného nemohou za nárůst nakažených, jsou to právě stravovací podniky, které jsou bité novými nařízeními. Nejenže musí zavírat ve 20 hodin, ale nyní se potvrdilo, že ani nemohou prodávat pivo s sebou domů, a to ani v PET lahvi, ani ve skle. Informaci potvrdilo pro web Novinky.cz ministerstvo zdravotnictví. Premiér Andrej Babiš následně Právu řekl, že zákaz poupraví.

Ještě před týdnem, kdy musely být zavřené restaurace a mohly fungovat pouze přes výdejní okénko, nebyl problém prodávat zákazníkům pivo do PET lahve s sebou domů. To se ale teď očividně změnilo s novým nařízením, které tento postup zakazuje.

Alkohol si z restaurace neodnesete

Jak zní oficiální výklad, "zakazuje se prodej alkoholických nápojů v případě prodeje z provozovny stravovacích služeb zákazníkovi mimo její vnitřní prostory (např. výdejové okénko)“. V praxi to znamená, že pokud si chce zákazník odnést z restaurace či hospody pivo domů, má smůlu. A to platí i pro pivo ve skleněných lahvích či plechovkách.

„V uvedeném případě skutečně platí, že alkoholické nápoje nelze prodávat, a to bez ohledu na to, v jaké jsou nádobě,“ potvrdila pro web Novinky.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

Hospody přijdou o jediný zdroj obživy

Toto opatření tak může být pro řadu podniků doslova likvidační. Některé hospody, které se soustředí na prodej minipivovarů, totiž prodej piva přes okénko během koronavirové krize drží na nohou. Kvůli vládnímu nařízení ale přijdou o jediný zdroj obživy.

Nařízení, které má zabránit konzumaci alkoholu na veřejnosti, je navíc diksriminační vůči restauracím a hospodám. Každý, kdo by si chtěl koupit pivo, si ho může kdykoliv pořidít v supermarketu nebo běžné večerce. Opět tak z nařízení vlády nejvíce trpí gastro podniky.

Podle Babiše vláda nařízení zruší

Premiér Andrej Babiš pak v odpoledních hodinách potvrdil deníku Právo, že nařízení tak zamýšleno nebylo. „Úmyslem vlády rozhodně nebylo zakázat prodej piva s sebou, když si ho lidé chtějí vypít doma,“ řekl deníku Babiš a dodal, že cílem mělo být omezení konzumace alkoholu na veřejnosti.

Zároveň Babiš Právu sdělil, že od zítřka už by zákaz prodeje alkoholu domů neměl platit. „U výdejových okýnek restaurací bude možné si pivo odnést ve džbánku nebo PET lahvi s sebou. Takto jednoznačně upravíme usnesení vlády,” dodal premiér.

Radka Kašpárka ničily výbuchy vzteku i alkoholismus. Pracovat se mnou bylo peklo, přiznává. Odnesl to i soutěžící MasterChefa

Související články

Další články

Nejnovější kauzy