Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Totální kolaps nemocnic, zhroutí se zdravotní systém, předpovídá apokalypsu biolog Flegr

Totální kolaps nemocnic, zhroutí se zdravotní systém, předpovídá apokalypsu biolog Flegr
Zdroj: Facebook
+ Další fotografie
Rozhovor pro eXtra.cz
Velká část lidí v Česku přirovnává koronavirus ke chřipce a v nákaze vidí spíše zbytečnou hysterii. S tím se ale rozhodně neztotožňuje parazitolog a evoluční biolog Jaroslav Flegr (62). Ten koronavirovou situaci vidí jako velmi vážnou a sám předvídá katastrofický scénář. Podle Flegra tak budou nemocnice do deseti dní přeplněné nakaženými lidmi s covidem-19.

Exponenciální nárůst nakažených koronavirem v Česku zneklidňuje parazitologa Jaroslava Flegra. Ten předvídá, že nevyhnutelně dojde ke zhroucení zdravotního systému. "Situace je velmi znepokojivá, počty nakažených už teď rostou mnohem rychleji, než na jaře. Epidemie se rozjela nebývalým tempem a za deset dní budou kapacity příslušných oddělení nemocnic přeplněné. Možná mnohem dříve," varuje Flegr.

Hygiena nezvládá testovat

Podle Flegra se navíc vyčerpaly kapacity diagnostických center a odběrových míst, zároveň se přehltily i kapacity epidemiologů. "Teď už se jen předstírá, že se trasují nemocní. Kdyby na testování nebyly týdenní čekací doby a testovalo se, kolik je potřeba, tak jako to dělají ve většině evropských zemích, byly by ty zveřejňované počty denně nakažených větší," myslí si Flegr.

Známý biolog tak věří, že skutečně nakažených je mnohem více, než odhalily testy. Podle Flegra už Česko nebude navyšovat testy, naopak hygiena nastavila strop, tudíž čísla už tolik neporostou. Ale jen na oko. "Díky tomu se nejspíš budou někteří politici bít v prsa, že se zpomalil růst počtu nakažených. Jenže ty počty ve skutečnosti růst budou a to podstatně rychlejším tempem, než kdyby se testovalo a trasovalo tak, jak se má. Nárůst nakažených bude zrychlovat, nemocnice se budou i nadále plnit a katastrofa se bude rychle blížit," předvídá vědec.

Jaroslav Flegr

Jaroslav Flegr je známý český parazitolog, profesor ekologie a evoluční biologie. Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy vystudoval obecnou biologii a následně získal na stejné fakultě titul z fyziologie. V roce 1999 byl jmenován docentem pro obor parazitologie, o devět let později se stal profesorem v oboru ekologie. Jaroslav Flegr napsal hned několik vědeckých knih, jako například Evoluční biologie nebo Pozor, Toxo!, kromě toho je autorem více než 130 odborných studií. V roce 2014 pak získal Ig Nobelovu cenu, což je americké ocenění, jenž se uděluje za výsledky, které vás nejprve rozesmějí, a následně donutí k zamyšlení. Flegr ho získal za zjištění, že vlastnictví koček ohrožuje zdraví. Vědec se v poslední době často vyjadřuje ke koronavirové epidemii.

Česko by se mělo opět uzavřít

Jediným způsobem, jak předejít koronavirové katastrofě, je podle Flegra podobná celostátní karanténa, jako byla na jaře. "Okamžitě by se měly uzavřít vnitřní prostory restaurací, zrušit a zakázat veškeré hromadné akce. Měla by se ukončit prezenční výuka od druhého stupně základních škol po vysoké. Mělo by se omezit setkávání lidí na maximálně šest osob," radí Flegr a dodal, že by lidé měli pokud možno co nejvíce pracovat z domova a vycházet pouze v absolutně nutných případech.

Jedině tak by se podle parazitologa mohl do pár dnů zarazit růst počtu nakažených a začal by i klesat. V opačném případě by Česká republika čelila katastrofě, která by mohla přijít do několika týdnů. "Lidé nevěřili mým předpovědím, které počátkem září vypadaly až absurdně. Ale ty předpovědi jsou nyní zastaralé a ve skutečnosti se k nám katastrofa blíží mnohem rychleji, než by kdokoliv očekával," dodal Flegr.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy