Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Tornádo vzalo autistickému Matýskovi celý svět: Zůstal mu jen plyšový pejsek

Tornádo na Moravě: Autistický Matýsek nemohl přestat křičet
Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie
Pomozte

Malý Matýsek (11) nemohl přestat křičet. Autistický klučík na vozíčku se schovával s maminkou v koupelně a sledoval, jak mu tornádo bere všechny hračky. To řádilo ve čtvrtek na jihu Moravy a domov sebralo nejedné rodině.

Chlapec plakal schovaný v koupelně

Strach a usedavý pláč vlastního dítěte. Tomu musela čelit statečná matka Jindra Bartoníková, když se během ničivého tornáda, které postihlo ve čtvrtek jih Moravy, schovávala se svým postiženým synem v koupelně. 

Jedenáctiletý Matýsek trpí poruchou autistického spektra. Chlapci po katastrofě zůstal jen jediný plyšák, huňatý pejsek, kterého chlapec před tornádem uchránil. Nepouští ho totiž z ruky. Matýsek o všechny další hračky přišel, během celého zážitku navíc nepřestával křičet. Se svým trápením se rodina svěřila Blesku.

Tornádo jim vzalo domov

Jindře a manželovi Jiřímu zbyla z domova jen kůlnička na dříví. Nejprve musí zajistit alespoň střechu, aby měli s dětmi zase kde přebývat. Pro autistu je pevný řád naprosto klíčový. Matýsek teď musí bydlet u rodiny v Hodoníně. Přestože ztratil všechno až na jednoho plyšáčka, zůstává statečný.

Pomoc obětem tornáda na Moravě

Veřejnou sbírku na pomoc obětem ze zasažených oblastí na Moravě vypsala Nadace Via. Přispívat lze přes webové stránky on-line platbou, bankovním převodem nebo přes Google Pay.

Sbírku na pomoc organizuje také Nadační fond přes platformu znesnáze21, kam lze přispět on-line platbou.

Kromě toho mohou lidé finančně pomoci prostřednictvím Diecézní charity Brno. Dary lze směřovat na účet 4211325188/6800 s variabilním symbolem 2002. Alternativně je možné poslat také dárcovskou SMS ve tvaru DMS DCHB 30, 60 nebo 90 v závislosti na tom, jakou částku chtějí lidé poslat, na číslo 87 777.

Podobně je možné pomoci také přes Diakonii Českobratrské církve evangelické, která zřídila účet 2100691426/2010. I v tomto případě lze peníze poslat pomocí dárcovské SMS ve tvaru DMS DIAKONIEPOMOC 30,60 nebo 90 v závislosti na tom, jakou částku lidé chtějí přispět, na číslo 87 777.

Finanční pomoc organizuje také nadace ADRA; dary je možné poslat na účet 66888866/0300 s variabilním symbolem 390.

Člověk v tísni vyhlásil sbírku SOS Morava. Příspěvky je možné posílat na speciálně zřízené konto 713271329/0300.

Přispět je možné i na účet Českého červeného kříže. Číslo je 333999/2700, variabilní symbol 2101. Organizace spustila i platební bránu.

S nabídkou pomoci je rovněž možné obrátit se na krizovou linku 800 129 921, kterou aktivoval Jihomoravský kraj.


„Jeho oblíbené hračky jsou z Avengeru, Marvelovek, filmu Příšerky s.r.o. I když jsou Sally, Kuliočko nebo Majkl zničení, říkám mu, že mu hlídají pokojíček. Musím mu je někde sehnat,“ svěřila se deníku Jindra.

Co rodičům ale chybí nejvíc, jsou teď plenky pro Matese. "Zatím je ani není kde koupit," uvedla Jindra Bartoníková pro Blesk. Pokud se chcete do pomoci rodině zapojit i vy, můžete tak učinit na telefonním čísle 603 169 722.

Bartoníkovi ale nejsou zdaleka jediní, komu tornádo zdecimovalo domov. Ničivé tornádo si vyžádalo několik obětí na lidských životech a spousta domovů skončila v troskách.

Mluvčí břeclavské radnice Jana Pelcová uvedla, že z hmotných darů jsou na Moravě aktuálně nejvíce potřeba powerbanky, svítilny, nářadí jako rýče, lopaty, krumpáče či kolečka, rukavice, spojovací materiál, řezivo, řezací kotouče, opalovací krémy, dezinfekce a voda. Díky nim lidé snadněji opraví své zdecimované domy. Někteří lidé posílají navíc obětem katastrofy peníze, jiní jezdí pomáhat i osobně.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy