Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Oktagon 54 válka na Ukrajině Survivor 2024

TOP zajímavosti z komedie Jak dostat tatínka do polepšovny: Těhotná Preissová nebo Němec v ohrožení života

Oblíbená rodinná komedie Jak dostat tatínka do polepšovny.
Zdroj: Se souhlasem ČT1
+ Další 2 fotografie
Zajímavosti

Snímek Jak dostat tatínka do polepšovny patří mezi největší klenoty české kinematografie. Legendární komedie s Tomášem Holým, Janou Preissovou a Františkem Němcem dodnes baví u obrazovek tisíce diváků, kteří zvládnou z hlavy vyjmenovat nejednu slavnou hlášku. Věděli jste, že Preissová byla podle ČSFD během natáčení těhotná nejen podle příběhu, ale i ve skutečnosti? Nebo že Němec málem přišel o život? Podívejte se na ty největší zajímavosti, které jste možná nevěděli. 

Hlavní role v oblíbené komedii Jak dostat tatínka do polepšovny si zahráli herci Tomáš Holý (†21), Jana Preissová (74) a František Němec (79). Trojice herců se nesmazatelně zapsala do duší tisíců diváků napříč celým Československem už v prvním filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku, na jehož úspěch pokračování příběhu navázalo. Stejně oblíbená se stala i režisérka Marie Poledňáková (†81). Ta však letos po dlouhé nemoci odešla za Tomášem Holým do filmového nebe. Pojďme se podívat na zajímavosti, které jste možná o snímku nevěděli.

Co jste o filmu nevěděli?

  • Při baletním tanci Janu Preissovou dublovala sólistka národního divadla Hana Vláčilová.

  • Herec Petr Nárožný si sjetí s mopedem do rybníka střihl sám, ačkoli mu byl nabídnut kaskadér.

  • Luděk Sobota (zootechnik Vlk, pozn. red.) z nostalgie pojmenoval starý hasičský automobil Máňa, tedy stejnou přezdívkou, kterou použil pro traktor už ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974).

  • Hasičské auto Máňa je automobil Praga Grand z roku 1920. Po roce ho firma Ebert předělala na požární automobil se žebříkem. Na začátku 70. let ho získal od dobrovolných hasičů z Kyjí u Prahy Emil Příhoda, který je vlastníkem několika historických vozidel a dlouhá léta spolupracuje s filmaři. Díky němu se tak i tento automobil mohl objevit v tomto filmu. Nyní se nachází v expozici požární ochrany v areálu Hasičského záchranného sboru ve Zbirohu na Rokycansku.

  • Slovo „zašprclo”, které Tomáš Holý (Vašek) použil při horolezeckém výstupu s tatínkem (František Němec), si sám vymyslel a použil ho mimo záběry při rozhovoru s režisérkou Marií Poledňákovou. Tu výraz zaujal a slovo pak použila ve filmu.

  • Snímek se umístil na devátém místě v anketě „nejúspěšnější česká komedie století”, vyhlášené při příležitosti stého výročí České kinematografie. První místo získal film S tebou mě baví svět, který o pár let později natočila rovněž Marie Poledňáková.

  • Herečka Jana Preissová byla během natáčení těhotná.

  • K vytvoření pokračování Marii Poledňákovou inspirovali sami herci, když ke konci natáčení snímku Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977) začali fabulovat, jak by se osudy postav mohly dál vyvíjet.

  • Pád ze skály Františka Němce nebyla hra před kamerou, ale nešťastná náhoda. Profesionálové tvůrcům říkali, aby na pískovec po dešti nelezli, protože je to nebezpečné, ale oni museli natáčet. Poté se herci odtrhl chyt. Muž, který herce jistil, však stačil chytit lano. Němec tak podle portálu Aha! vyvázl pouze s odřeninami. Pokud by spadl z více než třímetrové výšky, mohl si zlomit vaz.

  • U rybníka Věžák, kde se film natáčel, se podle portálu ČSFD také natáčela pohádka Princ Bajaja (1971).

Natálka Jirásková se definitivně odstřihla od rodičů. Nepotřebuje mou finanční podporu, vydělá si sama, pochlubila se Kubelková

Související články

Další články

Nejnovější kauzy