Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

TOP 7 nezapomenutelných filmových rolí Josefa Abrháma: V nejzásadnějších dílech si zahrál po boku Šafránkové

Z filmu Svatební cesta do Jiljí.
Zdroj: se souhlasem Česká televize
+ Dalších 13 fotografií
Životní dílo

Ve věku 82 let zemřel v pondělí vpodvečer jeden z nejpopulárnějších českých herců Josef Abrhám. Legenda kinematogafie po sobě zanechala výrazný odkaz v podobě desítek filmových rolí. Do srdcí českých diváků se například zapsal jako dragoun Rudi Macháček, třídní Janda nebo třeba nezapomenutelný číšník Dalibor Vrána. Připomeňte si Abrhámovy nejvýraznější role, které pravděpodobně budou znát i následující generace, jež přijdou po hercově smrti. 

Veřejnost si Josefa Abrháma oblíbila především díky jeho účinkování ve filmu a televizi. Redakce eXtra.cz sestavila seznam mistrových nezapomenutelných rolí. Řadu z nich přinesla Abrhámovi už šedesátá a sedmdesátá léta 20. století, mimo jiné ve snímcích Každý den odvahu (1964), Dita Saxová (1967), Pension pro svobodné pány (1967), Partie krásného dragouna (1970), kde ztvárnil hezouna Rudiho Macháčka. Ve snímku si tehdy zahrál po boku legendární mordparty "ze čtyřky" v čele s Jaroslavem Marvanem coby radou Vacátkem.

Původně figuroval ve vážnějších rolích, po roce 1976 ale přišel obrat a Abrhám se přesunul ke komediím, v nichž zanechal pravdědobně největší otisk. Nejprve si střihnul menší roli v nezapomenutelné komedii dvojice Smoljak - Svěrák Marečku, podejte mi pero!, kde ztvárnil třídního učitele Jandu, který si musel během školního roku se svými odrostlými žáky vytrpět řadu obtíží, jako třeba nečekané třídní schůzky s hojnou účastí, zejména rodiny Hujerových.

Hrál po boku Šafránkové

Následovala titulní role v romantické komedii Svatební cesta do Jiljí (1978), kde si vůbec poprvé zahrál po boku své ženy Libuše Šafránkové (†68). Společně ztvárnili budoucí manžele, kteří se rozhodli otestovat svůj vztah náročnou cestou do Jiljí, kde si ústřední dvojice vyzkoušela plavbu na kánoi nebo šplhání po horách. Od tohoto snímku se Abrhám po boku Šafránkové představil divákům ještě několikrát.

Ještě ten samý rok se Abrhám objevil v komedii Kulový blesk (1978), a to jako psycholog Knotek, který se pracně snažil s kolegy odstěhovat během zběsilé akce ze 12 bytů. Zdaleka největší zářez do české kinematografie ale přišel s rolí knihkupce Dalibora Vrány a humorném snímku Vrchní, prchni! (1980). Abrhám ve filmu ztvárnil to, co mu šlo nejlíp, tedy pohledného muže, po kterém toužila snad každá dívka, zde konkrétně i Šafránková. Herec jako Dalibor řešil svou svízelnou finanční situaci tím, že se stane falešným číšníkem a nepolapitelným fantomem pražských a později i mimopražských restaurací.

Abrhám se objevil i v seriálech

Za zmínku zcela nepochybně stojí i role vědce pátrajícího po Cimrmanově historii ve snímku Jára Cimrman ležící, spící (1983). V něm si zahrál po boku další filmové legendy Zdeňka Svěráka. Diváci si mohou Abrháma pamatovat i coby doktora Jakuba Silbersteina z válečného dramatu Všichni moji blízcí (1999). Ve snímku se hlavní postava po podepsání Mnichovské dohody v roce 1938 snaží využít mise sira Nicholase Wintona k zařazení syna Davida do posledního transportu odjíždějícího z okupované Prahy do Anglie. Ve filmu si opět zahrál po boku své ženy.

Ačkoliv se nejedná o filmovou roli, Abrhám se do srdcí diváků zapsal i coby primář ortopedie MUDr. Arnošt Blažej ve slavném seriálu Nemocnice na kraji města (1977). Tuto roli si zopakoval i v pokračování po dvaceti letech. Epizodní party ztvárnil i v seriálech Malý pitaval z velkého města nebo Cirkus Humberto. Právem tak Abrhám za svou bohatou kariéru v roce 2020 obdržel Cenu Thálie za celoživotní dílo.

Krajčo a Charlotte si duet nestřihli: Proč s Gottovou dcerou nezapěli Srdce nehasnou

Související články

Další články

Nejnovější kauzy