Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Top 6 zajímavostí o otci nacistického diktátora. Kdo byl Alois Hitler?

Alois Hitler rád nosil uniformu i ve volném čase. Syn Adolf zvyk podědil.
Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 5 fotografií
Top zajímavosti
Když se řekne jméno Hitler, každý si vybaví válečného zločince a diktátora Adolfa Hitlera. Za jeho hrůzné činy ale podle mnoha expertů může jeho otec Alois, který byl cholerickým alkoholikem. Kdo je muž, který vychoval jedno z největších monster v dějinách lidstva?

Alois Hitler se narodil v roce 1837 a jeho výročí spadá na dnešní den. Voják, celník a včelař byl věčným sukničkářem i nenapravitelným alkoholikem. Nebýt jeho syna Adolfa, pravděpodobně by o něm dnes nikdo nepsal.

  • Matkou Aloise byla Marie Anna Schicklegruberová. O jeho otci se ale dodnes vedou spory. V křestním listě totiž bylo knězem uvedeno, že je Alois nelegitimní. Dlouho tak používal příjmení matky. Aloise od pěti let vychovával Johann Georg Hiedler jako nevlastní otec.
  • V roce 1876 se Hiedler těsně před smrtí přiznal, že je otcem Aloise a zároveň si přál, aby se Alois nechal přejmenovat po něm. To se také stalo a 6. ledna 1877 úředníci Aloisovo jméno přepsali. Jelikož v té době nebyl standardizován pravopis, zůstalo mu jméno Hitler místo Hiedler. Dodnes se ale vedou spekulace, jestli nebyl Aloisovým otcem Johann Nepomuk Hüttler, který byl bratrem Hiedlera.
  • Alois Hitler byl dvakrát ženatý a měl dohromady devět dětí. Ne všechny byly ale manželské. Hitler si totiž udržoval několik milenek. Pouze čtyři děti se dožily dospělého věku.
  • Hitlerova poslední manželka byla Klara Pölzlová, se kterou měl právě syna Adolfa. Pölzlová ale mohla být dost možná Hitlerovou příbuznou. Pokud byl Hiedler opravdu otcem Aloise, byla by Pölzlová jeho sestřenicí. Naopak kdyby byl Hitler synem Johanna Nepomuka Hüttlera, byla by Klara jeho neteří.
  • Poměrně známým faktem je ten, že Alois Hitler byl alkoholikem, který bil jak svou ženu, tak i malého Adolfa. Málokdo už ví, jak zemřel. Ráno 3. ledna 1903 šel Hitler jako obvykle do hostince. Poté, co usedl, si objednal sklenku vína. Když se hostinský vrátil s objednávkou, našel Hitlera ve stejné poloze, jak usedl. Nejevil ale známky života, pravděpodobně zemřel na infarkt.
  • V roce 2012 byly vykopány z hrobu ostatky Aloise Hitlera i Klary Pölzlové. Ti byli pohřbeni ve městečku Leonding a byli exhumováni z obav, že se jejich hrob stane poutním místem pro extremisty.

Další zajímavosti o otci nacistického vůdce se dozvíte v naší fotogalerii.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy