Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Top 4 mýty kolem vakcíny na koronavirus: Nezpůsobuje neplodnost a za očkováním nestojí Gates

Top 4 mýty kolem vakcíny na koronavirus: Nezpůsobuje neplodnost a za očkováním nestojí Gates
Zdroj: archiv
Vakcína
Vakcína na koronavirus je poslední měsíc bezpochyby tématem číslo jedna. Jedni v ní vidí spásu, druzí se jí obávají, za což může i řada rozšířených mýtů. Ty se v současné době šíří internetem jako lavina, což může dost výrazně ovlivnit očkování.

Vakcína způsobuje neplodnost

Jedná se o hoax, který se na sociálních sítích rozšířil před pár týdny. „Vakcína Pfizer způsobuje neplodnost. Dejte do překladače. V dalších článcích se dozvíte další obludnosti!!!!“ píše jedna uživatelka na Facebooku a příspěvek hned sdílelo několik lidí. Tvrzení o neplodnosti je ale lživé. Například během 7 měsíců otěhotnělo 23 žen, na kterých byla předtím testována vakcína od firmy Pfizer. Mýtus také vyvrací ministerstvo zdravotnictví. „Neexistují žádné studie, podle kterých by vakcína proti COVID-19 způsobovala neplodnost. Jedná se o dezinformaci,“ uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

Vakcína není dostatečně otestována

Jedním z rozšířených názorů, proč se neočkovat, je obava z nedostatečně dlouhého vývoje vakcíny. Ano, opravdu byl urychlený, protože očkování může vyřešit celou pandemii, ale podle odborníků bylo testování dostatečné. „Chci ujistit, že urychlení registrace a vývoje vakcíny určitě není na úkor její bezpečnosti. I u covidových vakcín byly třetí fáze vakcíny testovány na 30 až 50 tisících dobrovolníků. Urychlení se zdařilo, protože je zapojeno více týmů a více lékařů,“ uvedl pro portál Manipulatori.cz předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Lepší nemoc prodělat než se očkovat

Řada lidí věří, že stačí nemoc prodělat a už se nemusí starat o vakcínu. Tělo si totiž vytvoří na viru imunitu. To sice ano, ale ta je podstatně kratší než po podání vakcíny. První odhady hovořily o tom, že člověk má imunitní látky ještě tři měsíce po prodělání nemoci. Ty nejnovější pak hovoří až o šesti měsících, důležité je ale zvýraznit slovo AŽ. U každého se to totiž liší. Vakcína oproti tomu má delší účinek, a to u všech očkovaných.

„Jedinci, kteří měli mírný průběh, si možná nějakou imunitu vytvoří, ale protilátky jsou zpravidla na velmi nízké úrovni,“ vysvětlil pro Český rozhlas Marek Petráš, přednosta Ústavu epidemiologie a biostatiky 3. LF. „Vakcíny by měly mít poměrně dlouhý účinek. Také množství antigenů, které se produkují po očkování, je výrazně vyšší než u pacientů, kteří covid-19 prodělali,“ vysvětlil rozhlasu Jakub Dvořáček, ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Bill Gates chce regulovat lidstvo

Teorie, že Bill Gates chce pomocí údajné vakcíny vyhubit část lidstva, patří mezi ty šílenější. Jsou ale lidé, kteří tomu opravdu věří. Gates je vskutku oblíbeným terčem nejrůznějších konspirátorů, vždyť od začátku pandemie jsme mohli zaslechnout hoaxy o tom, jak za ní stojí sám slavný magnát nebo že nás chce všechny očipovat pod záminkou covidových testů. Nyní nás naopak údajně chce vakcínou vyhubit. Tyto spekulace ještě Gates přiživil tím, že na vývoj vakcíny daroval miliony dolarů, stejně jako řada jiných milionářů. Ďábelské záměry Gatese jsou ale opravdu jen hoaxem.

Narozeniny herce v důchodu Jana Kanyzy: Není co slavit, jen vám každý rok přidají další prášky, říká štamgast z Hospody

Související články

Další články

Nejnovější kauzy