Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

TOP 10 zajímavostí z filmu Pekařův císař: Snímek se komunistům nelíbil

Pekařův císař: Zajímavosti, které jste o filmu netušili
Zdroj: Československý státní film
+ Dalších 7 fotografií
Pohádka

Historická veselohra o císaři Rudolfovi II., pekaři Matějovi a legendárním Golemovi byla natočena téměř před 70 lety, přesto ji zná téměř každý. Málokdo už ale třeba ví, že Werichův kostým šily švadleny dlouhých 60 hodin či že snímek stál neuvěřitelnou částku. Podívejte se na top zajímavosti, které se k tomuto klenotu pojí.



Snímek Císařův pekař - Pekařův císař tradičně nemůže chybět na obrazovkách během Vánoc. Stejně tomu je i letos. Můžete si tak znovu připomenout příběh filmu, který vás zavede do Prahy na císařský dvůr Rudolfa II., kterého nezapomenutelně ztvárnil Jan Werich. Redakce eXtra.cz pro vás tentokrát vybrala 10 největších zajímavostí, které se s filmem pojí.

Zajímavosti:

1) Ve Finsku je film přístupný od 12 let a v Austrálii ho smí sledovat jen dospělí.

2) Existuje ještě jedna verze filmu pod názvem Císařův pekař o délce 108 minut, určená na export. Není to verze zkrácená, ale odlišná tím, že je do přibližně poloviny filmu sestříhána z trochu odlišných, jinak zahraných scének.

3) Jan Werich se při natáčení koupelové scény nebezpečně poranil. Prošlápl vázu, jedna střepina mu zajela hluboko do nohy a natáčení bylo na 14 dní pozastaveno.

4) Ve své době šlo teprve o třetí československý barevný celovečerní film.

5) Kostým Jana Wericha šily švadleny ručně celých 60 hodin.

6) Tehdejšímu ministru kultury Zdeňku Nejedlému se film nelíbil, režisérovi dal dvouletý zákaz činnosti a ani Werich si pak nějakou dobu nezahrál.

7) Dvorní dámy, které se objevovaly na císařově dvoře, ztvárnily nejlepší modelky tehdejší doby.

8) Filmaři dostali k dispozici originální umělecká díla z hradních sbírek a drahé látky si nechali utkat ve varnsdorfské továrně na speciální zakázku.

9) Film stál na svou dobu astronomických 27 milionů korun.

10) Kostýmy z tohoto filmu patří k nejstarším a nejcennějším, které má studio Barrandov ve skladu. Pro svou historickou hodnotu byly zařazeny do kulturního dědictví pod ochranou ministerstva kultury.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy