Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Tomáš Klus si chce sehnat psychologa: Přestane si kupovat oblečení a jíst maso

Tomáš Klus si chce sehnat psychologa: Přestane si kupovat oblečení a jíst maso
Zdroj: eXtra.cz
+ Další 4 fotografie
změna pohledu
V posledních letech vychází nejrůznější dokumenty o tom, jak se současná doba může začít brzy vymykat kontrole. Od problematiky sociálních sítí až po průšvih kolem ekologie. Právě jeden z takových dokumentů poukazující na environmentální krizi zhlédl zpěvák Tomáš Klus (34), který se jím tak rozhodil, že musel vyhledat odbornou pomoc. Co přesně s ním tak moc hnulo?

Zajímavé myšlenky zpěváka Tomáše Kluse napadly kolem Vánoc, kdy si prý uvědomil, že byly vánoční svátky uzpůsobeny lidstvu. Pro Blesk pro ženy popsal, že Ježíšek nosí dárky lidem, ale přitom to bylo naopak. V tu chvíli se rozhodl, že začne žít mnohem šetrněji. K tomu si pustil dokumenty o problematice v oblasti životního prostředí a dopadů chování lidstva právě na planetu Zemi.

Environmentální žal

Často se mluví o dokumentech Život na naší planetě od Davida Attenborougha a Kiss The Ground. Právě tyto dva dokumenty v Klusovi probudily něco, co ho vzalo natolik, že vyhledal i odbornou pomoc. "Když jsem je viděl, dostal jsem se do rozpoložení, které jsem si sám diagnostikoval jako environmentální žal, což je moderní psychologický termín, se kterým u nás pracuje zatím jen několik terapeutů," vysvětlil webu Blesk pro ženy Klus. Tento termín označuje strach z budoucnosti planety a smutek z jejího zániku, také známé jako ekologická úzkost.

"Je to stav, kdy po zhlédnutí takového dokumentu sedíte na gauči s pěstí v dlani a říkáte si: Co můžu dělat? Na jedné straně jste plni skepse a bezmoci, protože svět je obrovský a děje se v něm řada věcí, kterým nemůžete jako jedinec zabránit, ale zároveň v sobě máte spoustu odhodlání a chuti něco změnit. Tak jsem se rozhodl natočit pořad, který se bude jmenovat přesně podle otázky, kterou si člověk položí, když skončí titulky takového dokumentu: Co můžu dělat?" vysvětlil zpěvák své záměry.

Psycholog mu ukáže cestu

Co se týče odborné pomoci, plánuje se nejdříve scházet s lidmi, kteří se problematice věnují a snaží se vytvořit program, kterým se může řídit řada lidí. Nechce nikoho vyzývat k tomu, aby dělal totéž, ale spíše by raději posloužil jako inspirace. Plánuje i navštívit psychologa. "Nepůjdu přímo do Bohnic, protože jsou tam vysoké zdi a špatně by se mi odtamtud eventuálně utíkalo, ale navštívím privátní terapeutku a nechám se proklepnout, jestli je můj environmentální žal natolik velký, že bych to měl začít řešit hlouběji, nebo stačí změna životního stylu," pojal to vtipně Klus.

O zhlédnutých dokumentech mluví pozitivně. "Na jedné straně sice ukazují, že naše planeta není v dobrém stavu, ale v druhé půlce nabízejí řešení, co člověk může pro její ozdravení udělat. Takže stojí za to pustit si je. Protože problémy, které jsou často vyzdvihovány jako přebytek plastů a podobně, nejsou jediné, daleko větším úskalím je eroze půdy," vysvětlil s tím, že způsob, jakým se na půdě pracuje, může mít za následek to, že přestane být úrodná.

Bez nového oblečení, masa a palmového tuku

Co se týče ušetření na sobě samotném, hodlá se Klus vyhýbat nákupům nového oblečení, a pokud bude opravdu něco potřebovat, využije například second hand nebo bleší trh. Našel si i několik firem, které vyrábějí oblečení z recyklovaných plastů a odpadů v oceánech. S touto myšlenkou přišla například Greta Thunberg, s jejímž pohledem zpěvák souhlasí. Dále se bude vyhýbat masu a také palmovému tuku. Videa o své šetrnější cestě bude volně přidávat na sociální sítě, aby se rozšířila do povědomí více lidí.

Jak to máte vy? Volíte podobnou cestu jako Tomáš Klus, nebo ještě drastičtější?

Začalo to nemravným dopisováním, skončilo stalkingem. Známého dýdžeje pronásleduje posedlá fanynka. Vyhrožuje i jeho partnerce

Související články

Další články

Nejnovější kauzy