Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Tomáš Bábek chce v Tokiu medaili pro zesnulého bratra: Nechci ho zklamat, říká cyklista

Zdroj: Profimedia
Tokio 2020

Cyklista Tomáš Bábek (34) za svůj život schytal řadu tragických ran. Nejprve jen o vlásek unikl smrti, když ho před deseti lety srazilo auto a z těžkého zranění se dostával dlouhou dobu. V přípravě na olympiádu ho ale zasáhla rána nejhorší. Při tragické nehodě ztratil bratra. I pro něj se tak Bábek bude snažit v Tokiu vybojovat medaili.

Příprava na olympiádu je vždy psychicky náročná, pro Tomáše Bábka to ale platí snad stonásobně. Loni v březnu totiž přišel o svého bratra, který zahynul při tragické nehodě. Dráhový cyklista se tak musel vyrovnat s událostí, kterou nikdo nechce zažít.

"Já si s ním ten tragický den psal, říkal jsem si, že bychom se měli vidět. Měl ale nějaký program, a tak jsme to odložili. A pak se stala ta strašná nehoda," popsal Bábek pro Sport.cz osudný den. Příprava na olympiádu tak musela jít načas stranou.

"To téma je pro mě pořád obrovsky bolestivé. Celá společnost funguje s tím, že smrt vytěsňuje z vědomí. Jako by neexistovala. Neuvědomujeme si pomíjivost okamžiku a žijeme, jako bychom tu byli napořád," přiznává Bábek, že bratrovu smrt stále úplně nepřekonal.

Nechce bratra zklamat

Pokud si v Tokiu někdo zaslouží medaili, je to jistě český cyklista. Už jen za všechny rány, které mu osud nachystal. Ostatně na olympiádě se bude v sobotu rvát ve své oblíbené disciplíně na 1000 metrů i za bratra. "V Tokiu pojedu pro bráchu. Nechci ho zklamat, i když vím, že by byl rád už jen za to, že tam jedu," uvedl Bábek.

"Chci na stupně vítězů. Chci medaili! Ve světě sportu není nic víc než placka z olympijských her," říká odhodlaně česká dráhová hvězda. Placka přitom není žádnou utopií. Z kilometru má totiž na kontě světové stříbro či triumf z Evropských her 2019 v Minsku. Na Tokio si tak nachystal skvělou formu.

Více o LOH 2021 Tokio ➔

Související články

Další články