Když jsme tu před pár dny psali, že Francouzi nemají na to, aby pořádali velkou sportovní akci, tak mnozí se čtenáři pořadatelů zastávali. O řádění ruských fanoušků v Marseille jsme psali ZDE.

Tohle měl být nejstřeženější šampionát historie. Francouzi tvrdili, že Euro zvládnou, že se nic nestane. Jenže to nezvládli a nezvládají. Tragická pořadatelská služba ve spolupráci s trapnou policií jen čeká, kdy se stane masakr.

Jak je možné, že na nejstřeženějším stadionu světa bouchá jedna světlice za druhou? Jak je možné, že na stadion si kdokoliv pronese cokoliv? Chorvatští ultras donesli na stadion pyrotechniku. To je nikdo nekontroloval? A co kdyby tam donesli granáty a samopaly? Taky by je ti chudáci s pořadatelskou páskou pustili do hlediště?

„Byl tam chaos. Nesl jsem v ruce bundu a nikdo ji neprohlížel. Pak to otevřeli a jedním koridorem tam pouštěli lidi bez jakékoliv kontroly,“ pronesl v ČT sportovní novinář Pavel Hartmann. Dokonale tak popsal, jak Francouzi hazardují se životy fotbalových fanoušků.

Pokud tohle francouzské neštěstí sledují teroristé, musí se smát. Stadiony jsou zabezpečené asi jako vesnický kostelíček v Horní Dolní. Na klice je sice zámek, ale rozbitá okénka přímo volají po tom, aby toho někdo zneužil.

UEFA nyní řeší, jakým způsobem potrestá Chorvatsko za řádění chuligánů. Rusové už trest za své ultras vyfasovali. Jenže všichni tihle experti zapomínají na to, že trest by si měla odnést i pořadatelská ze­mě.

V současné době, kdy je Evropa ve válce s radikálním islámem, prostě není možné, aby si na stadionu kdokoliv dělal, co ho napadne. Francouzští pořadatelé by se měli modlit, aby se do konce turnaje nic nestalo. A UEFA by měla zvážit, zda je v budoucnu opravdu vhodné, aby amatéři z Francie cokoliv pořádali.