Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Tohle je druhý nejbohatší Čech. Vlastní sídlo po Ringo Starrovi za půl miliardy

Radovan Vítek: Druhý nejbohatší Čech vlastní sídlo po Ringo Starrovi
Zdroj: Profimedia / Koláž eXtra.cz
+ Dalších 6 fotografií
Nejbohatší Čech
Žebříčku nejbohatších Čechů dlouhé roky vládl miliardář Petr Kellner. Po jeho tragické smrti při pádu helikoptéry se ale do čela dostal miliardář Karel Komárek. V těsném závěsu se ale drží největší realitní magnát v Česku Radovan Vítek (50). Ten se podle magazínu Forbes v roce 2020 umístil na druhém místě žebříčku s majetkem v hodnotě 86 miliard korun. Hlavní majitel skupiny CPI Property Group je známý tím, že byznys je zároveň jeho koníčkem.

Realitní magnát Radovan Vítek začal s podnikáním už v mládí. V roce 1991 založil společnost Czech Property Investments, která postupně začala dominovat realitnímu trhu v Česku. "Jsme největším pronajímatelem kanceláří v Praze, největším pronajímatelem maloobchodních prostor a druhým největším pronajímatelem rezidenčních nemovitostí v České republice," uvádí společnost na svých stránkách.

Vítek společnost vedl jako hlavní majitel i ze své pozice v představenstvu, ve kterém působil spolu se svou ženou Marií. Společně tak dohlíželi na hladký chod firmy a zasloužili se o to, že skupina CPI Property Group je předním dlouhodobým vlastníkem výdělečných nemovitostí v České republice, Berlíně a regionu střední a východní Evropy. Na konci minulého roku se ale manželé Vítkovi z představenstva stáhli. Důvodem pro Vítka bylo to, že letos v lednu dosáhl 50 let, navíc mu zemřel otec, což podnikatel velmi těžce nesl.

Seděl ve vazbě

Nejvýraznějším zdrojem peněz byl pro Vítka dlouhé roky příjem z tisíců bytů a dalších nemovitostí, které realitní společnost vlastní napříč Evropou. To Vítkovi také pomohlo překonat i celosvětové finanční krize. Nyní se ale společnost CPI potýká s dopady koronaviru. Přibližně osm procent portfolia realitní skupiny totiž tvoří hotely, které ale kvůli pandemii strádají. Podobně je to i u kanceláří, které Vítkova společnost také vlastní. Lidé totiž v současnosti často pracují z domova. Ve výši celkového jmění se tak u českého magnáta čeká mírný propad.

Vítek má za sebou i moment, na který určitě nerad vzpomíná. V roce 2004 byl totiž trestně stíhán a dokonce vzat do vazby pro podezření z kuplířství. Obvinění se nakonec ukázalo jako nepodložené a podnikatel byl očištěn. V roce 2019 pak byl Radovan Vítek se svou společností žalován u Okresního soudu v jižním okrese New Yorku. Hedgeový fond Kingstown tehdy podal žalobu s tím, že Vítek údajně porušil zákon o vyděračských, vlivových a zkorumpovaných organizacích. Realitní magnát ale soud vyhrál.

Koupil sídlo od bubeníka Beatles

Realitní magnát také ustál i soud se svou bývalou ženou, která u rozvodu požadovala 3,6 miliardy korun. Vítek tehdy situaci vyřešil tak, že veškerý majetek na čas přepsal na svou matku Miladu Malou.

Vítek na sebe upozornil i tím, že v roce 2015 odkoupil sídlo od bubeníka slavné skupiny The Beatles Ringo Starra. Ten prodal svůj luxusní dům v panství Rydinghurst českému podnikateli za 13 milionů liber, což je téměř půl miliardy korun.

Eva Podzimková o odmítnutí postelových scén: Přijdu si stará, je to trapné, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy