Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Tohle je 10 nejlepších filmů roku 2013, které běžely v našich kinech

Babovřesky to samozřejmě musí vyhrát!
Zdroj:
+ Dalších 6 fotografií

Jasně, do kin se v roce 2013 chodilo zejména na Babovřesky, což je smutná pravda. Ale naštěstí neplatí, že to, na co se hromadně chodí do kina, je opravdu dobré. Proto jsme se rozhodli vybrat 10 nejlepších filmů roku, pokud jste některý propásli. Alespoň máte co o víkendech dohánět!

10. V zajetí démonů

Pokud byste měli vidět z uplynulého roku jediný horor, je to tento. Jasně, obsahuje všechna myslitelná duchařská klišé, ale je natočený tak, že u něj budou vyděšení a budou z něj mít nepříjemné pocity i ti, kterým horory jinak moc neimponují. Je to klasický film o dvojici vyšetřovatelů, kteří se snaží zjistit, zda v domě opravdu straší. A zjistí, že si vybrali dost blbou práci, když narazí na opravdové bubáky.

9. Liberace!

Matt Damon líbající Michaela Douglase? Liberace! byl původně televizní film HBO o slavném klavíristovi a showmanovi, který před světem ukrýval, že je gay, ale film se tak povedl, že se nakonec dostal i do kin. Převtělení se těchto dvou herců je neuvěřitelné a skoro je člověk nepozná. Ne vizuálně, ale jednoduše chováním a tím, jak vystupují. Navíc jde o hodně zajímavý životní příběh.

8. Pátrání po Sugar Manovi

I jeden dokument se nám sem dostal. Pátrání po Sugar Manovi je film o hudebníkovi, který vydal jedno album, které se neprodávalo a dávno se na něj zapomnělo. Tedy alespoň v jeho rodné Americe. V Jižní Africe je to jeho album nesmírně populární, dokonce bylo soundtrackem ke zdejší revoluci. Stačí si ho poslechnout a je neuvěřitelné, že Rodriguez, jak se hudebník jmenuje, nebyl slavný, protože zněl jako Bob Dylan. Mluvilo se o tom, že spáchal sebevraždu, ale autoři dokumentu po něm začínají pátrat… A zjistí hodně zajímavou věc.

7. Zmizení

Co byste dělali, kdyby vám někdo unesl malou dceru? A policie byla bezmocná a nemohla nikoho najít, ačkoli si myslíte, že víte, kdo to udělal? Šli byste zoufale po tom člověku a v průběhu toho se z vás vlastně stalo stejné monstrum, jako to, které zabíjí děti? Právě o tomhle je tenhle herecký koncert Hugha Jackmana.

6. Spring Breakers

Film, ve kterém hraje bývalá přítelkyně Justina Biebera, jako jeden z nejlepších filmů roku? Ano! Tahle šílená videoklipová jízda vypovídá o současné mladé generaci a společnosti víc než lecjaká hlubokomyslná filozofická dramata. A navíc tu hraje James Franco drogového dealera takovým způsobem, že by si za tu roli vážně zasloužil Oscara.

5. Hořící keř

Jediný český film, který se dostal do našeho žebříčku, a navíc byl původně určen jako minisérie pro televizi! Hořící keř vyprávějící o sebevraždě Jana Palacha a následcích pro rodinu a advokátku, která se rodinu rozhodne zastupovat proti komunistické vládě, nejspíš musela natočit až polská režisérka, aby vzniklo opravdu kvalitní a hluboké dílo, které by si měli pouštět všichni ti, kdo při volbách dávají hlasy komunistické straně.

4. Pot a krev

Michael Bay se rozhodl, že pro jednou nebude natáčet výbuchy, od kterých zpomaleně odcházejí hrdinové, a extrémně úžasně zpracoval skutečný kriminální případ několika kulturistů, kteří se rozhodli unést jednoho boháče, aby vydělali pořádný balík peněz na výkupném, ale trochu se jim to vymklo z rukou. A začaly se kupit mrtvoly. Je neuvěřitelné, že i takové téma se dá natočit jako geniálně zběsilá komedie.

3. Gravitace

Příběhově je Gravitace od Alfonso Cuaróna docela obyčejný sci-fi příběh o přežití, ale výjimečný je tenhle film v jiné věci – v technologii. Nejde jenom o triky, jde o to, jak režisér dokázal člověka v kinech dostat pomocí 3D technologie přímo do vesmíru, a aniž bychom si to uvědomili, máme pocit, že plujeme vesmírem s hlavními hrdiny. Je to film, který moc nemůže fungovat kdekoli jinde než v pořádném 3D kině, ale tam je to skutečný zážitek.

2. Hon

Dánské drama Hon vypráví o tom, jak člověku může zásadně zničit celý život jedno křivé obvinění. Hlavním hrdinou je učitel ve školce, kterého jedna jeho žákyně nevinně obviní ze sexuálního obtěžování a všichni jí to náhle uvěří. Jelikož žije v malé komunitě, kde se každý zná s každým, je jasné, že takové obvinění zničí každého. Film, u kterého nebudete napětím ani dýchat.

1. Nespoutaný Django

Quentin Tarantino nejprve natočil nejzábavnější film z 2. světové války a teď zase nejzábavnější western. Ten člověk je neuvěřitelný a neustále si můžeme říkat, že už jistě vypotřeboval všechny nápady, aby nás hned dalším filmem přesvědčil, že jich má v rukávu ještě pěknou řádku. Strhující, vtipné, brutální, šokující, nečekané. Na tenhle film prostě platí všechny superlativy.

Související články

Další články