Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Co ste hasiči Tokio 2020

Nejnovější kauzy

TOHLE dokáže orkán, který zabíjel v Česku: Za chvíli je u nás znovu!

Zdroj: Facebook.com
+ Další 4 fotografie
Na neděli vydali meteorologové výstrahu, jelikož nás čeká velmi silný vítr. Místy půjde o vichřici až orkán, tak silný vítr, že bude moci hýbat i s jedoucími auty. Zejména v horských oblastech by měli lidé dodržovat základní pravidla bezpečnosti. Není to poprvé, co se Česko s přírodním živlem potýká. Hasiči k několika případům vyjížděli už v pátek a před rokem tu vichřice dokonce zabíjela.

S neukázněným počasím v podobě silného větru bojovali hasiči už v pátek, kdy museli řešit přinejmenším popadané stromy. V neděli v podvečer budou mít o práci také postaráno.

Už před rokem tu řádila vichřice Herwart, která měla na svědomí tři životy. Vítr měl tehdy sílu 100 až 110 km/h, v nárazech až 120 km/h. Následně se přehnal přes Krušné hory a Krkonoše, to už měl sílu přes 140 km/h. Jsou to tedy obdobné stupně, jaké nás čekají dnes a odpovídají orkánu.

Podle Českého hydrometeorolo­gického ústavu hrozí silný vítr od dnešních 18:00 do pondělních 06:00 v celé České republice. V nárazech může dosahovat až 90 kilometrů za hodinu, což je rychlost vichřice. Na horách může dosáhnout rychlosti až 126 kilometrů za hodinu, což je rychlost orkánu. Slabší vítr bude foukat až do pondělí do 18:00 v celém Česku kromě Jihočeského a Plzeňského kraje. Rychlost v nárazech může být až 72 kilometrů za hodinu.

Odborníci z ústavu radí nejezdit autem, nechodit do hor a upevnit zahradní nábytek. V ohrožených oblastech nezapomeňte pořádně zajistit okna a dveře.

Související články

Další články