Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020 finále MasterChef 2020

Nejnovější kauzy

Tohle byste doma najít nechtěli: Největší brouk na světě vypadá jak příšera z vesmíru

Děti z Jižní Ameriky se s titány setkávají odmalička, ale lepší je
dát si na ně pozor.
Zdroj: Profimedia.cz

Říká se mu titán a je to největší brouk na světě. Titanus giganteus dorůstá průměrně sedmi centimetrů a byl dokonce nalezen i exemplář, který měl 16,7 cm. Je to jeden z nejzáhadnějších a nejvzácnějších tvorů na světě, jeho kusadla jsou tak silná, že překousnou obyčejnou tužku napůl.

Titán žije hlavně v pralesích Jižní Ameriky, ale přestože je tak velký, jeho larvu kupodivu ještě nikdy nikdo neviděl. A ta podle výpočtů vědců může dorůstat až do půl metru! Podle vědců se tyto obří housenky nacházejí hluboko v tlejících kmenech, ale zatím je to pro ně jenom hádanka.

Brouk je natolik těžký, že v dospělosti létá jen velmi obtížně, a pokud na něj šlápnete, asi vás čeká hodně nepříjemností. Kusadly dokáže přetrhnout lidský sval a jeho nohy jsou stejně tak silné. Lidé v okolí povodí Amazonky se celkem úspěšně živí tím, že titány chodí ukazovat turistům, kteří za možnost spatřit tak velkého brouka jsou ochotni zaplatit docela velké peníze. Jeho cena na trhu jako preparátu do sbírky se odhaduje asi na 12 tisíc korun.

Související články

Další články