Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Tohle byli nejoblíbenější televizní hlasatelé socialistické televize! Co dělají dnes?

Saskia Burešová
Zdroj: Facebook/Zlatá šedesátá
+ Další 4 fotografie
Hlasatelé a hlasatelky patřili za dob socialistického Československa k velkým idolům. Každý večer diváka provázeli televizním programem, uváděli pořady a byli tváří tehdejšího televizního vysílání. Vzpomenete si na některé?
 • Kamila Moučková
 • Legendární televizní hlasatelka, která stála u zrodu historicky prvních Televizních novin. 21. srpna 1968 informovala z televizní obrazovky o okupaci národa sovětskou armádou. Během živého vysílání ji přímo ze studia odvedli sovětští vojáci a její kariéra byla na dlouhá léta přerušena. Do roku 1989 pracovala jako uklízečka, prodavačka nebo servírka. Stala se jednou z prvních signatářek Charty 77 a až sametová revoluce ji pozdvihla na balkon Melantrichu, kde společně s Václavem Havlem a Martou Kubišovou promlouvali k nadšenému davu. 8. dubna oslaví úctyhodných 90 let.

  • Milena Vostřáková
  • Vostřáková pracovala v ČST mezi roky 1957 a 1969. Tehdy se jí stala osudnou věta, kterou pronesla po výhře československých hokejistů nad Sovětským svazem: „Normálně piji urologický čaj, ale dnes připiji vínem našim hokejistům, protože jde o vítězství nejen sportovní, ale i morální.“ Z televize byla pro vyvolání protisovětské vášně odejita a na obrazovky se vrátila v roce 1990. Zahrála si v několika filmech a mimo jiné moderovala i pořad Sama doma. Zemřela po krátké těžké nemoci ve věku 77 let.

   • Saskia Burešová
   • Charismatická Saskia Burešová působí v Československé a následně České televizi od roku 1967 a tím je její největší stálicí. Vždy perfektně upravená a nestárnoucí hlasatelka začínala společně s Eduardem Hrubešem v pořadu určeném pro vojáky základní služby nesoucím název Poštovní schránka. Od roku 1993 uvádí Kalendárium a namlouvá také komentáře pro populárně-naučné filmy.

    • Miloš Frýba
    • Pečlivě učesaná pěšinka a těsné sako – to byl Miloš Frýba, legendární hlasatel, který nastoupil v roce 1968 do ČST jako tvůrce elektrických efektů. O rok později uspěl v konkurzu na hlasatele Televizních novin, na nátlak rodičů ale práci nepřijal. V roce 1972 se stal v ČST historicky prvním programovým hlasatelem, v roce 1988 přijal pozici vedoucího týmu hlasatelů ČST. Po roce 1990 se přesunul za kameru do režisérského křesla. Z televize odešel v roce 2008 a o dva roky později po záchvatu mozkové mrtvice zemřel. Bylo mu pouhých 65 let.

     • Alexander Hemala
     • Sympatický Hemala byl tím, kdo se za televizní hlasatele rozloučil s diváky, když v roce 2005 skončila ve veřejnoprávní televizi jejich éra. V ČST pracoval od roku 1973 a po roce 2005 působil jako režisér denního vysílání po boku Miloše Frýby. Od té doby se věnuje mnoha aktivitám.

      • Marie Retková
      • Krátkovlasá Marie Retková nastoupila jako hlasatelka do ČST v roce 1977 a zůstala tam až do chvíle, kdy byla pozice hlasatelů zrušena. Je několikanásobnou držitelkou ceny TýTý a dodnes působí jako moderátorka Českého rozhlasu.

       • Marie Tomsová
       • Půvabná moderátorka s pedagogickým vzděláním chtěla původně ilustrovat dětské knížky. Během studia výtvarné výchovy si přivydělávala jako modelka a dělala křoví v televizních hudebních klipech. Jako hlasatelka se na obrazovce objevila v roce 1977. Moderovala přímé přenosy, Sportku či estrády. V roce 1996 svou kariéru ukončila – chtěla se věnovat dětem. Ty si pořídila až na prahu čtyřicítky poté, co jí první syn zemřel na syndrom náhlého úmrtí kojence.

        • Anna Wetlinská
        • Krásná blondýnka, proslulá svým vztahem s hercem Milošem Kopeckým, začínala jako herečka malých rolí. Práce ji ale přestala naplňovat, a tak podala přihlášku na post televizní hlasatelky ČST. Byla přijata a na obrazovce se poprvé objevila v roce 1981. V 90. letech se provdala za ředitele známého vydavatelského domu a odjela s ním do Švýcarska. V roce 2000 z televize odešla a začala podnikat ve vinařství.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy