Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karlos Vémola koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

To snad ne: Této holčičce museli lékaři amputovat ruku – a pak jí ji zase přišili zpátky

Bethan si zatím na zdravotní sestřičku jen hraje. Jednoho dne se jí ale
chce stát.
Zdroj: profimedia.cz

Šestiletá Bethan Evans z Velké Británie před časem onemocněla vzácnou formou rakoviny kostí a měkkých tkání – takzvaným Ewingovým sarkomem. Doktoři ji vyléčili opravdu netradičním způsobem. Provedli amputaci její levé ruky a nádor o velikosti golfového míčku odstranili. Následně ruku přišili zpět.

Bethan se v současné době těší dobrému zdraví a příští měsíc by se měla vrátit do školy. „Než dostala tu rakovinu, nebývala v podstatě vůbec nemocná. Před Vánocemi ale chytila nějaký virus a nakonec se jí v polovině levé paže objevila podivná boule,“ vzpomíná její matka, sedmatřicetiletá Lynne Evans.

„Nejprve nám oznámili, že se jedná o nádor, a krátce nato přišli s tím, že jí budou muset amputovat ruku. Byli jsme zcela šokovaní, vůbec jsme tomu nemohli uvěřit,“ vypráví Lynne.

Bethan však celou věc vzala v klidu. „Když mi máma a táta oznámili, že mi lékaři uříznou ruku, jen jsem si pomyslela, že to určitě bude v pohodě,“ říká šestiletá holčička a dodává: „Až vyrostu, chci se stát zdravotní sestrou. Myslím, že mají skvělou práci.“

Bethan nejprve musela podstoupit osmitýdenní radiochemoterapii, při které se nádor – jehož průměr činil neuvěřitelných 17 centimetrů – podařilo zmenšit. V den operace jí chirurgové nejprve amputovali levou paži v rameni. Odříznutou ruku pak převezli do nemocnice Queen Elizabeth, která se specializuje na radiační terapii. Nádor byl vyjmut, intenzivní záření zničilo všechny zbývající rakovinné buňky a o několik hodin později byla ruka opět připojena k Bethaninu tělu.

„Jsme rádi, že léčba byla úspěšná. Bylo to jako jízda na té nejděsivější horské dráze na světě a musím říct, že jsme na Bethan opravdu pyšní. Navzdory tomu, čím vším si prošla, se nikdy nepřestala usmívat,“ uzavírá Lynne.

Související články

Další články