Dějištěm úterní debaty, v níž se Jiří Drahoš (68) a Miloš Zeman (73) naživo střetli vůbec poprvé za celou dobu trvání kampaně, se stalo Hudební divadlo Karlín. Hned začátek předurčil, jakým směrem se bude přímý přenos ubírat. Zeman dštil síru, proti které se Drahoš bránil fakty.

Jiří Drahoš desítky let působil v akademické obci a z tohoto období si odnesl skvělé rétorické dovednosti. Na rozdíl od Zemana nemá ale tři dekády trvající politickou zkušenost, a tak se mohlo zdát, že se ranám pod pás současného prezidenta příliš nedovede bránit. Opak je ale pravdou.

Fakta mají větší sílu než zoufalé slovní hříčky. A moudrý volič to vnímá a dokáže si podle toho utvořit názor. Drahoš mluvil v debatě věcně a konfrontaci se nevyhýbal. Zato Zeman měl neustálou tendenci se do Drahoše strefovat, jenom aby uspokojil tu část publika, která mu přišla do Karlína fandit.

V řadách divadelních sedaček seděl mimo jiné i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Spolu s dalšími příznivci současné hlavy státu nezklamal. V momentě, kdy se strhl bouřlivý potlesk, jenž se ovšem divadlem nesl v pravidelném rytmu, nešlo se ubránit vzpomínce na některé ze sjezdů Komunistické strany Československa. Plné kongresové centrum také nejednou a téměř úplně stejným stylem tleskalo projevům Gustáva Husáka.

Vsadíme se, že kdyby Husák viděl, co Zemanovi příznivci v čele s vždy věrným Ovčáčkem předváděli, slzám dojetí by se neubránil.

Úterní debata potvrdila jediné. Kampaň, kterou Zeman nevede, tedy evidentně vede, ale rádoby potají, je velmi dobře promyšlená a silně strategická. Po tolika letech ve vrcholné politice umí Zeman šachovat s figurkami neuvěřitelným způsobem. Svými kroky, kupříkladu přislíbením účasti ve dvou debatách, přičemž nakonec kývnul na čtyři, se Zeman snažil Drahoše rozhodit. O to mu jde. Před zraky více než dvou milionů diváků chtěl ukázat, kdo má navrch. Vypovídalo o tom i jeho rozvalení v křesle a výraz mocipána, jenž přijel umravnit svého neposlušného odpůrce.

Jenomže Jiří Drahoš se na chleba namazat nenechal. Hned několikrát tomu dokonce bylo naopak.

Drahošovi stoupenci se dnes jistě ve svém postoji jen utvrdili. Možná prozřou i někteří z řad Zemanova elektorátu. Jeho vítr v plachtách momentálně žene Česko na východ, ale už tento pátek a sobotu můžeme kurz změnit. Nepromarněme tuto šanci. Už za tři dny se bude rozhodovat o další budoucnosti naší země. Volme s vědomím, že roky s osmičkou na konci byly vždy pro republiku osudové.