Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

To je šok! Vaše lajkování na Facebooku prozradí nejen vaše IQ, ale i sexuální orientaci!

Facebook slouží jako vědecký výzkum
Zdroj: Profimedia.cz

Už všichni dávno víme, že počítačová anonymita neexistuje a všichni zanecháváme v kybernetickém prostoru své nesmazatelné stopy, ale že by se dokonce podle vašeho "lajkovacího" pohybu dalo odvodit tolik soukromých detailů, to je mimořádná novinka!

Jedno vaše odkliknutí dokáže vědcům prozradit víc než pohled na barevné kaňky v psychologické ordinaci. Volně zobrazující se profily, kde je vidět, co se vám líbí a co ne, skládají o vás mozaiku, ve které je snadno číst, odhadnout vaše postoje, výši IQ, sklony k násilí, závislostem a dokonce i homosexualitu! K těmto závěrům odkazují i takové maličkosti jako vaše oblíbené filmy, hudební skupiny, vyjádření souhlasu s homosexuálními sňatky, sdílení stavu jistého politika a další věci, které normálně nepovažujeme za důležité.

Zatímco na první pohled to vypadá jako nevinná zábava "číst" si osobnost podle jejích lajků, vědci a organizace již varují před zneužitím. Podle pokusů totiž byly lajky z určitých profilů zadány do počítačového algorytmu a vypadly z nich výsledky s předpovědí na 88 - 95 procent pravdivé, které potvrdili sami respondenti.

Což je noční můra pro organizace zabývající se lidskými právy. Podle jejich nejčernějších předpovědí by se mohlo v budoucnu stát, že se například banky budou rozhodovat o výši a přidělení úvěru či hypotéky jen na základě toho, co se vám na Facebooku líbí. O tom, že vládní instituce by pak měly naprostý přehled o vašem politickém smýšlení, se snad ani raději nehodí mluvit nahlas. Uživatel, který si tedy dostatečně nezabezpečí svá data a profil, by mohl být podle největších škarohlídů dokonce i ohrožen na životě pro svou náboženskou, sexuální či politickou příslušnost.

Redakce eXtra se sama chytá za nos a má máslo na hlavě. Naše profily jsou otevřené a vy si v nich můžete tedy číst jak v knize! Tak doufáme, že se vám naše osobnosti budou líbit, ale umřít kvůli politickému názoru nechceme!

Související články

Další články