Rodina nechce původ nemoci odhalit, podle pražské gay komunity, do které měl herec patřit, se ale jednalo o zákeřný AIDS. Selhala mu imunita a on zemřel v umělém spánku. Podle deníku Aha! si během léčby psal se svým kamarádem Honzou.

„Jdu už do kopru. Dovezli mě sem na poslední chvíli,“ napsal mu na začátku září po hospitalizaci. Prý trpěl vysokými horečkami, zápalem plic a musel být na kapačkách.

„Honzo! Je centrální žilní katetr bezpečný? Prý mi může hrozit embolie. Bojím se!“ napsal poté, co se jeho stav nadále zhoršoval.

„Potom mi psal, že to přežil. Chtěl jsem ho navštívit, on to ale rázně odmítl. Věděl jsem dlouho, že je nemocný. Nikdy mi ale neřekl, co mu vlastně je. Trošku mi to bylo divný, říkali jsme si všechno, já se ale neptal,“ tvrdí Honza.

Poté se ale Tomáši Valíkovi muselo přitížit, neboť na kamarádovy esemesky přestal odpovídat úplně. Smrt oblíbeného herce byla potvrzena 8. září večer a nejen jeho rodina, ale i kolegové a fanoušci truchlí.

Tomáš hrál v divadle, v zahraničních koprodukcích, ale diváci si ho nejvíc oblíbili jako sympatického pekaře ze seriálu Ulice.