Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

To je dost, žes nás taky vyvez: Rudolf Hrušínský a nesmrtelné hlášky z jeho filmů

+ Dalších 5 fotografií
Legendární herec Rudolf Hrušínský, který by se 17. října dožil 99 let, byl v branži velmi vážený. Působil ale také jako režisér a angažoval se i v politice. Herectví se posléze začali věnovat jeho synové a dále i jejich děti. Připomeňme si život velikána, kterého národ miloval.

Rudolf Hrušínský starší se narodil 17. října 1920 v Novém Etynku (dnes Nová Včelnice). Tento legendární herec nejenom hrál, také psal, angažoval se v politice a režíroval. Byl potomkem významného hereckého rodu Červíčků a Budínských. Narodil se doslova za jevištěm krátce po představení Taneček panny Márinky.

Už od dětství hrál v divadle. Cestoval s kočovnou společností své babičky Anny Budínské-Červíčkové. Později se jeho rodina usadila v Praze. Studoval na jednom z pražských gymnázií, odkud ho ale kvůli velké absenci vyloučili. Hlavou mu proběhlo několik povolání, která by v životě mohl dělat, ale nakonec se rozhodl stát se hercem. Nejprve začal působit v holešovické Uranii (1935) a v Burianově Déčku. V té době už hrál v prvních filmech.

V pouhých pětadvaceti letech už měl za sebou 17 snímků . Později účinkoval v Divadle na Vinohradech, Městských divadlech pražských a od roku 1960 získal angažmá v Národním divadle v Praze.

V roce 1968 byl jedním z prvních padesáti signatářů článku Ludvíka Vaculíka 2000 slov. Svůj podpis v době normalizace neodvolal. Právě proto přišel na několik let o práci a měl zakázanou činnost. Přišel nejen o řadu filmových a televizních rolí, ale i o místo pedagoga na DAMU. Přišel také o zahraniční filmové nabídky a měl dokonce zákaz pracovat v rozhlase a režírovat v divadle. V roce 1977 podepsal Antichartu.

Po převratu v roce 1989 se krátce zapojil do politiky. Ve volbách roku 1990 zasedl do Sněmovny lidu za Občanské fórum. Po rozpadu Občanského fóra působil v parlamentním klubu NOF (Nezávislí poslanci Občanského fóra).

Oženil se v prosinci 1945. Hned o rok později se manželům Hrušínským narodil syn Rudolf a o 9 let později syn Jan. Oba se stali herci. Na hereckou dráhu se dala i jeho vnoučata Kristýna Hrušínská a Rudolf Hrušínský nejmladší. Rudolf Hrušínský zemřel ve třiasedmdesáti letech v roce 1994 v Praze. Do poslední chvíle hrál, usmíval se a byl plný energie.

Hrušínského si pamatujeme díky rolím v desítkách a desítkách filmů, ve většině z nichž se objevila v souvislosti s jeho postavou hláška, která se stala nesmrtelnou.

Tady je jen kratičký výčet z jeho mimořádné kariéry, než mu ji komunisti zničili:

  • Spalovač mrtvol (pan Kopfrkingl – Co abych tě, drahá, oběsil)
  • Obecná škola (ředitel školy – Kdo z rodičů chce vidět Idiota, nechť se dostaví do ředitelny.)
  • Vesničko má středisková (doktor Skružný – To neděláš dobře s těma sirkama, Vladimíre.)
  • Tři veteráni (Pankrác – Pocem. Vem si. Jsou s velbloudem.)
  • Slavnosti sněženek (Jarin – To je dost, žes nás taky jednou vyvez…)
  • Dobrý voják Švejk (Švejk – Poslušně hlásím, že kořalku nepiju, jenom rum…”
  • Rozmarné léto (Antonín Důra – Tento způsob léta, zdá se mi poněkud nešťastným.

Jak si pana Rudolfa Hrušínského pamatujete vy?

Související články

Další články