Markéta je sestrou o dva roky mladšího Jana S. ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který je od konce července ve vazbě kvůli podezření, že se jako první Čech chtěl přidat k bojovníkům z teroristické organizace Islámský stát. Jeho sestra ale stojí za ním. Ničeho takového by prý nebyl schopný.

„Brácha by neublížil ani mouše. Není to žádný rváč, vždycky jsem ho hravě přeprala i já. Vůbec si nedokážu představit, jak někde na bojišti střílí do lidí nebo třeba odpálí bombu jako sebevražedný atentátník,“ řekla Markéta pro TV Prima. Podle ní je naprosto šílené, co se kolem jejího bratra strhlo.

Honza S. byl zapálený do virtuálních stříleček na počítači. Zajímal se ale o problematiku v Sýrii a sledoval, co se tam děje. Že by ale chtěl být terorista, je podle Markéty absurdní.

Policie mladíka zadržela letos v lednu na turecko-syrských hranicích. Údajně jim tvrdil, že se chce přidat k islamistům. „Když ho tam ale chytili, tak mu dali podepsat nějaké prohlášení v turečtině bez tlumočníka. To mělo být přiznání, že se chtěl přidat k teroristům. Bez toho podepsaného papíru by jej totiž nepustili na svobodu,“ řekla jeho sestra Markéta TV Prima.

Nikdo z rodiny o jeho cestě do Sýrie nevěděl. Muž byl nejdříve vyslýchán na svobodě, nakonec ho soud umístil do vazby. Policisté mu zabavili i jeho počítač. Jan S. je obviněný ze zločinu přípravy teroristického útoku. Pokud bude odsouzen jako terorista, hrozí mu 15 let za mřížemi.