Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Miloš Zeman se nakazil covidem, řekl eXtra.cz Ovčáček: Fialovo jmenování se odkládá

Záběry Miloše Zemana z nemocnice zveřejnila Kancelář prezidenta republiky vedená kancléřem Vratislavem Mynářem.
Zdroj: Kancelář prezidenta republiky
prezident

Prezident Miloš Zeman míří pár hodin po propuštění z nemocnice opět do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Dle informací CNN Prima News se měl nakazit koronavirem, nedávno obdržel třetí dávku vakcíny proti covidu-19. Aktuální situaci pro eXtra.cz popsal Jiří Ovčáček.

"Nemohu potvrdit, že má onemocnění. Jsem vázán lékařským tajemstvím. Ale mohu potvrdit, že dochází k převozu pana prezidenta do ÚVN," potvrdil pro CNN Prima News lékař Boris Šťastný z vedení firmy Senior Home Group, jež se měla o Miloše Zemana starat na zámku v Lánech. Podezření na koronavirus potvrdila další média.

Prezident Miloš Zeman dnes po více než měsíci opustil Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN) v Praze i přes doporučení ÚVN, že je pobyt v nemocnici pro jeho péči nejvhodnější.

Zeman má pozitivní test na covid

Na dotaz redakce eXtra.cz, jak se to s panem prezidentem má, odpovědl jeho mluvčí Jiří Ovčáček takto: "Prezident republiky Miloš Zeman byl v rámci standardů poskytovatele domácí péče ve čtvrtek dne 25. listopadu 2021 v odpoledních hodinách na zámku v Lánech testován na přítomnost onemocnění COVID-19. Výsledný test byl bohužel pozitivní. Proto ve spolupráci s ošetřujícím lékařem prof. Miroslavem Zavoralem bylo rozhodnuto o převozu pacienta zpět do Ústřední vojenské nemocnice v Praze za účelem řešení této situace. Program prezidenta republiky bude po dobu léčby onemocnění COVID-19 pozastaven."

V ÚVN prezident strávil 46 nocí. Do nemocnice byl převezen krátce po sněmovních volbách s potížemi způsobenými nespecifikovaným onemocněním. Podle člena prezidentova lékařského konzilia chirurga Pavla Pafka má chronické jaterní onemocnění. Dnes dopoledne Zeman na základě vlastního rozhodnutí zamířil z nemocnice v sanitním voze do Lán.

ÚVN dnes v tiskové zprávě uvedla, že i nadále doporučuje prezidentovi péči ve specializovaném zdravotnickém zařízení. Vzhledem ke zlepšení Zemanova stavu ale jeho rozhodnutí o ukončení hospitalizace respektuje. Také šéf prezidentova lékařského konzilia Tomáš Zima uvedl, že pobyt v nemocnici kombinovaný s propustkou domů by pro prezidenta byl vhodnější, ačkoli i v Lánech bude mít kvalitní ošetřovatelskou péči. Potřeba podle Zimy bude kvůli nepřetržité péči pět až sedm zdravotníků.

Jak to bude s jmenováním Fialy

Vzhledem k prezidentově hospitalizaci je nyní zcela jasné, že oproti plánovanému programu, kdy měl v pátek jmenovat Petra Fialu novým premiérem, se toto nestane. Otázka nové vlády tak zůstává prozatím ve hvězdách...

Související články

Další články