Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Tlouštíci, pozor: Vakcína proti koronaviru na vás nemusí fungovat, varují odborníci

Zdroj: Profimedia.cz
OČKOVÁNÍ
Italští vědci mají pozoruhodný objev. Tvrdí, že u obézních lidí je vakcína společnosti Pfizer/BioNTech až o polovinu méně účinná. Budou tak potřebovat vyšší dávky vakcíny, nebo doplňující očkování. Zprávu přinesl web Daily Mail.

Vědci v Itálii provedli na zdravotnických pracovnících s těžkou nadváhou výzkum a zjistili, že tito lidé mají až o polovinu méně protilátek než ostatní. Daily Mail uvádí, že by obézní lidé měli být naočkováni vícekrát nebo dostat silnější dávku vakcíny.

Když se lidé s nadváhou nakazí koronavirem, jsou ohroženi těžším průběhem nemoci nebo i smrtí. Obezita navíc vede k nižší účinnosti vakcín, poněvadž může zastavit normální fungování buněk. Vědci konstatují, že obézní lidé mají větší pravděpodobnost výskytu i dalších onemocnění, mezi které patří cukrovka nebo třeba vysoký krevní tlak.

Odborníci upozorňují, že by se měli mít na pozoru ti, co mají index tělesné hmotnosti nad 30, tato a vyšší hodnoty totiž snižují účinnost vakcín. U lidí s nadváhou může být až o polovinu méně účinná.

Aldon Venuti z Fyzioterapeutického ústavu v Římě, který se studií zabýval, říká, že i když je důležité provést další studie, zjištěná data mohou pomoci ve vývoji vakcinačních strategií. Kdyby se data podložila rozsáhlejšími studiemi, mohla by se obézním lidem poskytnout další nebo vyšší dávka vakcíny.

Obdobnou studií se zabývali i v Brazílii, kde vědci přišli na to, že reinfekce covidu-19 byla častější právě u lidí s nadváhou. Mají totiž nižší imunitu proti infekci. Závěry studie pak ukazují, že vakcína je nejúčinnější převážně u mladých a štíhlých lidí.

Související články

Další články