Finsko sice nemá s uprchlíky takový problém jako Švédsko nebo Německo, i přes to je počet žadatelů o azyl vyšší než dříve. V roce 2014 požádalo o azyl ve Finsku 3 600 lidí, v roce 2015 jich už bylo 32 500.

Lidé, co žádali o azyl, byli především mladí Iráčané. Příští týden ale řada z nich Finsko opouští charterovými lety do Bagdádu, aby se mohli vrátit domů. Žádost o azyl zrušilo 4 100 osob. A brzy jich bude ještě víc. Někteří migranti mají na letenku svoje peníze, jiní žádají o pomoc ambasádu v Helsinkách.

„Můj syn je nemocný, potřebuji zpátky domů,“ říká Al-Saedí Hussein. Migranti se hojně vrací kvůli rodinným důvodům, to je aspoň to, co úředníkům sdělují nejčastěji. Nejsou zvyklí na zdejší podmínky a také zimu. Život v Evropě také není takový, jaký si představovali.

„Říkají, že podmínky ve Finsku a zdlouhavé azylové řízení není to, co čekali, nebo co jim řekli lidé, kterým platili za cestu,“ uvedl Tobias van Treeck z Mezinárodní organizace pro migraci.

Finsko se chystalo odmítnout asi 20 000 žadatelů o azyl z minulého roku, ale počty těch, kteří se vrací dobrovolně, by toto číslo mohlo významně zmenšit. Finsko také nedávno zpřísnilo přistěhovaleckou politiku.

Ti, kteří žádají o azyl a jsou schopní pracovat, můžou pracovat zadarmo. Loni už finská vláda zaplatila návrat 631 migrantům. Každý týden teď bude létat linka z Helsinek do Bagdádu, a to až do té doby, dokud o ni bude zájem.