Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Tipy, jak vydělat peníze během krize

Tipy, jak vydělat peníze během krize
Zdroj: Profimedia.cz
peníze v době krize
Během hospodářského růstu často zapomínáme na fakt, že nic neroste do nebe. Hospodářské cykly se totiž střídají a trh jednou stoupá vzhůru, podruhé zas padá dolů. Možná to nebude dlouho trvat a dojde k další krizi. Určitě je dobré být na tuto situaci připraven. Trh s akciemi bude totiž fungovat i během krize a určitě se najdou lidé, kteří na tom budou umět vydělat. Máme několik tipů, jak by se během následující krize dalo něco vydělat.

1. Základní sektorové akcie

V období recese budete možná chtít na všechny akcie úplně zapomenout. Odborníci na investice ve svých recenzích ale upozorňují, že to nemusí být úplně nejlepší strategie. Existuje totiž hned několik odvětví, která poskytují investorům stabilní výnosy i během hospodářského poklesu. Pokud tedy během recese na akcie nezanevřete, zvažte investice do zdravotnictví, veřejných služeb, energetiky či spotřebního zboží. Za lékařskou péči, domácí potřeby, elektřinu a potraviny budou lidé utrácet peníze bez ohledu na stav ekonomiky. Ve výsledku se bude těmto akciím dařit i v krizi.

2. Spolehlivé dividendové akcie

Investice do dividendových akcií je skvělý způsob, jak generovat pasivní příjem. Pokud hledáme vhodné dividendové akcie, odborníci tvrdí, že je dobré hledat společnosti s nízkým poměrem zadluženosti k ceně akcií a silnou ekonomickou rozvahou. Pokud nevíte, kde začít, zaměřte se na tzv. dividendové aristokraty. To jsou společnosti, které zvýšily své výplaty dividend po dobu nejméně 25 po sobě následujících let. To už je poměrně spolehlivý ukazatel stability společnosti, co myslíte?

3. Drahé kovy

Drahé kovy, jako je zlato, stříbro nebo platina, jsou během zpomalení trhu považovány za tzv. „bezpečné přístavy“. Přestože negenerují žádné hospodářské zisky ani neposkytují žádné dividendy, jsou to komodity, které by ve vašem portfoliu rozhodně neměly chybět. A během krize to platí dvojnásob. Poptávka po tomto druhu komodit během recesí často sílí, jejich ceny proto obvykle znatelně rostou. Např. během poslední recese vyrostlo zlato od počátku října roku 2008 do začátku býčího trhu v roce 2012 o skvělých 170%. Jak se bude jeho cena vyvíjet během dalšího cyklu sice přesně nevíme, ale je velmi pravděpodobné, že historie se bude opakovat.

4. Reality

Poslední krize v roce 2008 byla pro developery a majitele domů noční můrou. Realitní trh se zhroutil jako pověstný domeček z karet. Pro některé investory se však ukázal jako vhodná příležitost. Po nástupu recese budou ceny některých nemovitostí pravděpodobně klesat. To bude příležitost k nákupu. Nemovitost můžete koupit, pak ji pronajmout a stabilní pasivní příjem je na světě (pokud nemáte volné miliony, investujte třeba do garáže). Pasivní příjem pomáhá v době recese udržet finanční stabilitu. Každá krize jednou skončí a hodnoty nemovitostí začnou opět růst. A budete je tak moci prodat se ziskem.

5. Investujte do sebe

Pokud přijdete během recese o práci a máte dostatečný finanční polštář na to, abyste nějaký čas pracovat nemuseli, investujte do sebe. Můžete se třeba vrátit do školy doplnit si vzdělání nebo začít navštěvovat nějaký rekvalifikační kurz. Získáte tak další znalosti či dovednosti, které vám v budoucnu pomohou získat lepší práci. Stejně tak relaxační pobyt v lázních či u moře vám po letech dřiny prospěje. Naberete nové síly a třeba vás napadne podnikatelský záměr, který zrealizujete během dalšího růstu. Navíc je dost pravděpodobné, že v krizi vás takový pobyt vyjde levněji než na vrcholu hospodářského cyklu.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy