Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

TikTok má problém kvůli pedofilům: Predátoři posílají odporné zprávy i těm nejmladším dětem

TikTok má problém kvůli pedofilům: Predátoři posílají odporné zprávy i těm nejmladším dětem
Zdroj: Unsplash.com / Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Dalších 8 fotografií
obtěžování
Aplikace TikTok se mezi dětmi a teenagery dočkala obrovské obliby. Spousta rodičů ji ale považuje za nebezpečnou, nazývá ji magnetem na pedofily a bojuje za její zrušení. Své profily si na této platformě tvoří i malé děti, jejichž videa může vidět doslova kdokoliv z celého světa. Predátoři se pak neštítí psát o sexu i dívkám či chlapcům ve věku 8 let. Správci TikToku je přitom trestají jen týdenním zákazem odesílání zpráv.

Podle britského deníku The Sun unikly dokumenty, které prozradily, že správci TikToku trestají sexuální predátory pouze týdenním zákazem odesílání zpráv. Naštvaní rodiče nyní brojí za zvýšení ochrany svých dětí v internetovém prostoru a někteří dokonce chtějí, aby byla celá aplikace zakázána či úplně zrušena.

Pokud správci zjistili, že z nějakého účtu odchází dětem na TikToku zprávy se sexuálním obsahem, majitel onoho profilu dostal týdenní zákaz odesílání zpráv. Po týdnu se mohl vrátit a pokud ve zvrácené činnosti pokračoval, nemohl zprávy odesílat měsíc. Až při třetím provinění byl takový účet zcela zrušen. Predátorům tak bylo v podstatě dovoleno děti nadále obtěžovat.

Jeden z bývalých správců aplikace deníku Daily Telegraph potvrdil, že zatímco nahlášené video muselo být vždy do 15 minut zkontrolováno pro svůj obsah, nahlášené zprávy zůstávaly často zcela bez povšimnutí i několik dní. Přitom v průměru 1 z 10 zpráv byla uživatelem nahlášena právě kvůli sexuálnímu obsahu odeslanému dítěti.

Past jménem TikTok

Někteří z bývalých zaměstnanců aplikace TikTok potvrdili, že při kontrole dětských účtů často narazili i na takové, v jejichž soukromé poště se nacházela komunikace s až 10 různými predátory. Organizace, které se specializují na ochranu dětí v internetovém prostoru, bojují za úplný zákaz TikToku ve svých zemích. Ačkoliv je platforma určena pro osoby starší 13 let, o věku je v online světě velmi snadné lhát.

Mluvčí TikToku uvedl, že bezpečnost uživatelů je pro vývojáře a správce aplikace na prvním místě. Rozzuření rodiče však upozorňují i na to, že kromě zpráv se sexuálním obsahem, které jejich dětem chodí, je TikTok plný videí se sexuálním podtextem, která zůstávají zcela bez povšimnutí nebo jsou odstraněna až po dlouhé době.

V síti

Na problematiku predátorů pohybujících se v online prostoru upozorňuje český dokument V síti. Vít Klusák a Barbora Chalupová v něm společně se třemi dospělými herečkami s dětským vzhledem ukazují, jak snadno se může do pasti dostat kterékoliv dítě, které se přidá na sociální sítě.

Predátoři zachycení v dokumentu se neštítili mladičkým dívkám posílat zprávy se sexuálním obsahem nebo jim dávat nabídky k pohlavnímu styku. Herečky dostávaly fotky přirození od dospělých mužů, odkazy na pornografii, dokonce i zoofilní, a byly vydírány.

TikTok jako nebezpečí

Proti TikToku brojí rodiče a experti dlouhou dobu. Kromě hojného výskytu predátorů je totiž v aplikaci běžná i ochota pro dobré video udělat cokoliv. Čtrnáctiletá dívka z Indonésie například tragicky zemřela poté, co se při natáčení videa dotkla kabelu vysokého napětí. Děti pak ve snaze nasbírat co největší počet lajků předvádí kousky, při kterých může dojít k vážnému úrazu nebo smrti.

Ani kyberšikana na TikToku není ojedinělá a jejím terčem se může stát skutečně kdokoliv. Poslední obětí šikany v této aplikaci byla dokonce i velmi oblíbená tiktokerka, kterou sledovaly statisíce lidí. Šestnáctiletá Siya Kakkar kvůli výhrůžkám, které jí chodily do zpráv, spáchala sebevraždu.

Utajený spor Slávka Boury s Železným. Rande pro LGBT natočil navzdory zákazu ředitele Novy, ten se pak chlubil cizím peřím

Související články

Další články

Nejnovější kauzy