Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

TikTok kritizují rodiče i odborníci: Aplikace přesto vydělává naprosto šílené peníze

TikTok kritizují rodiče i odborníci: Aplikace přesto vydělává naprosto šílené peníze
Zdroj: unsplash.com
+ Dalších 10 fotografií
výdělek
Jsou tomu už 4 roky, co světem internetu začala hýbat aplikace TikTok, kde mohou uživatele vytvářet a sdílet krátká videa. Oblíbená je především u teenagerů, ze strany dospělých se naopak často setkává s obrovskou kritikou, a to z mnoha někdy i velmi závažných důvodů. Navzdory tomu ale aplikace vydělává obrovské peníze.

Mobilní aplikace TikTok pro natáčení a sdílení krátkých videí vznikla v roce 2016 pod názvem Musical.ly. Tu v roce 2017 koupila společnost ByteDance, která dala vzniknout platformě, jež nyní spojuje miliony uživatelů z celého světa.

TikTok je celosvětovým hitem a nejstahovanější neherní aplikací. Web Sensor Tower zveřejnil, že TikTok díky milionům stažení a uživatelů vydělává obrovské peníze. Jen za letošek jeho hodnota stoupla na 96 milionů dolarů, tedy zhruba na 2 a čtvrt miliardy korun v přepočtu. To je desetkrát víc než v loňském květnu.

Především mezi dospívajícími oblíbená aplikace vydělává aktuálně víc než například YouTube I tato aplikace ale pozoruje velký finanční nárůst. Třetí v pořadí je se svým vysokým výdělkem Tinder, aplikace sloužící k seznamování, kterou si oblíbili i uživatelé v Česku.

TikTok a kritika

Aplikace TikTok čelí kritice především ze strany dospělých, kterým se nelíbí, že si děti mohou často přehrát i videa zobrazující násilí či erotiku, která je podle pravidel zakázáno nahrávat. Při takovém počtu uživatelů je kontrola nahraných videí nepochybně náročná.

V loňském roce museli správci aplikace na nátlak uživatelů přiznat, že záměrně minimalizují dosah videí od uživatelů, kteří trpí fyzickým postižením, homosexuálů, obézních lidí, či například osob s Downovým syndromem. Vysvětlili to tak, že jsou tito uživatelé nejpravděpodobnějším terčem šikany, před kterou je chtěli chránit. Toto vysvětlení se ale mnohým nelíbilo.

Čeští slavní na TikToku

Celosvětovému hitu, jakým TikTok nepochybně je, se nemohly vyhnout ani české celebrity, které své fanoušky zaplavují videi na různá témata. Mezi těmi, kteří do aplikace často přispívají, je například Richard Krajčo, Eva Burešová, Tereza Těžká, kterou lidé znají z dokumentu V síti, ViralBrothers, kteří byli v minulosti hvězdami českého YouTube, nebo například i někdejší první dáma Dagmar Havlová.

Krajčo a Charlotte si duet nestřihli: Proč s Gottovou dcerou nezapěli Srdce nehasnou

Související články

Další články

Nejnovější kauzy