Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Ti druzí: Kdo se nenechá naočkovat, zaplatí. A co psychika, trnou odborníci

Ti druzí: Kdo se nenechá naočkovat, zaplatí. A co psychika, trnou odborníci
Zdroj: profimedia
Koronavirus

Testy na covid zdarma končí. Od 1. září si je budou muset lidé platit z vlastní kapsy. Vláda se tak snaží občany dohnat k tomu, aby se nechali naočkovat. Odborníci ale tvrdí, že razantní krok není pro lidskou psychiku to nejlepší a může prohloubit strach ve společnosti.

Covid testy zdarma končí

Zrušení preventivních testů na koronavirus zdarma je podle vědců z iniciativy Sníh v principu správné, má lidi motivovat k očkování. Na druhou stranu však může ještě víc posílit i nedůvěru lidí ve stát. Společnost tak rozhodnutí rozdělí na očkované s výhodami a ty druhé - tedy neočkované.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v pondělí po jednání vlády uvedl, že se preventivní testy hrazené z veřejného zdravotního pojištění od 1. září zruší. Pro lidi, které na test pošle lékař nebo hygiena, dětem a těm, kteří se očkovat nemohou, budou dál zdarma.

Ceny PCR testů ministerstvo zdravotnictví pro samoplátce snížilo z 1310 na maximálně 614 korun a cenu antigenních testů z 351 na 201 korun. V současné době má každý občan hrazené dva PCR testy měsíčně zdarma a jeden antigenní test týdně, to se od září mění. Vláda se tak snaží lidi dohnat k tomu, aby se nechali očkovat.

Evolučního biolog z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jaroslav Flegr na Facebooku napsal, že nevěří tomu, že ke zrušení testů zdarma vláda přistoupí před volbami.

Nedělejte to, lidé se bojí

Rozhodnutí státu preventivní testy lidem nehradit a zároveň je požadovat pravděpodobně podle ředitele Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Mariána Hajdúcha někdo napadne u soudu. "Pokud je očkování dobrovolné, tak stát dává občanům na výběr, přičemž ale hradí jen jednu variantu. Toto může být shledáno opět jako diskriminační, jakkoliv se s tímto názorem osobně neztotožňuji," dodal.

Podle vedoucího Katedry mezinárodního a evropského práva Masarykovy univerzity v Brně Filipa Křepelky je rozhodnutí vlády preventivní testy dál nehradit správné. Měsíc testování včetně hrazení testů v zaměstnání pojišťovnami a ve školách ze státního rozpočtu podle něj stojí tolik jako celé náklady na očkování. Za první pololetí už stály testy skoro 20 miliard korun, což se podle něj blíží třeba penězům, které stát dává na provoz univerzit.

"Já v tom tlačení váhavých na očkování vidím a líbí se mi to. Vlastně nemám problém s tím, že covid certifikát při cestování a vnitrostátních službách vytváří občany první a druhé kategorie," uvedl. Neočkovaní se totiž podle něj spolehli na to, že epidemickou situaci vylepší očkování těch, kteří vakcinaci podstoupí, a teď z toho dál těží.

Podle psycholožky z Masarykovy univerzity Zuzany Masopustové je problematické, když se mezi občany a zvládání epidemie staví další bariéry. "Pokud se lidé nenechali očkovat, tak tomu je pravděpodobně z důvodu nedůvěry," sdělila ČTK. U někoho jde o nedůvěru v očkování obecně nebo po předchozí špatné zkušenosti, u jiných nedůvěra ve stát a jeho instituce nebo v nebezpečnost nemoci covid-19.

"Pokud stát zavede bariéry k testování v podobě nutnosti si testování hradit, tak nejen že se bude testovat méně, ale lze očekávat, že minimálně nedůvěra ve stát, instituce a následně v zavádění jakýchkoliv protiepidemických opatření se zvýší," vysvětlila. Naopak se podle ní posílí důvěra v konspirační teorie. Proto by se stát měl právě na posilování důvěry v instituce, postup řízení epidemie i očkování zaměřit.

Lidé odmítající očkování jsou nezodpovědní

Molekulární imunolog Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR se domnívá, že lidí, kteří očkování odmítají, je v populaci méně než deset procent a většina neočkovaných je spíš lhostejná a myslí si, že nemusí mít strach, protože není v rizikové skupině. "Na takové lidi může zapůsobit, že se očkováním vyhnou opakovanému placení za testování," sdělil ČTK.

Pochválil také motivaci s loterií o ceny, která byla v pondělí spuštěna ve dvou nových pražských očkovacích centrech. Sám by navrhoval ještě další, třeba finanční odměnu, pro seniory, kteří se nechají očkovat, protože neočkovaných lidí v této rizikové skupině je stále vysoký počet. Osobně by ale byl pro povinné očkování.

Veronica Biasiol o Survivoru: Těžké to je pro obě strany, po Báře se mi stýská už teď, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy