Do místa, kde bylo v jeskyni uvězněno 12 malých fotbalových hráčů i s trenérem, se mají vydat čeští hasiči. Není tomu dlouho, co nabídl pomoc lidem ve svízelné situaci i premiér Andrej Babiš (63). Chce uvězněným fotbalistům zaslat na pomoc kvalitní česká čerpadla společnosti Sigma Group.

„Mluvil jsem s majitelem Sigmy Milanem Šimonovským. Naše čerpadla jsou nejlepší na světě, po povodních mají státní hmotné rezervy na skladě čtyři kusy s výkonem 400 litrů za sekundu, naši hasiči je zvládají perfektně. Volal jsem thajskému chargé d'affaires a nabídl pomoc vlády chlapcům uvězněným v thajské jeskyni,“ sdělil ve středu.

Že v pátek do Thajska odlétají dva čeští hasiči, uvedl pro Blesk Zprávy. Nešťastný případ, kdy povodně zahnaly tým i s trenérem do vyvýšené jeskyně, má už svoji první oběť. Muž jménem Saman Kunan podle vedení přepravil do jeskyně kanystry s kyslíkem. Při cestě zpět ztratil vědomí a zemřel.

To není ale zdaleka všechno, co Thajsko poslední dobou stíhá. U ostrova Pchúket ve čtvrtek ztroskotala turistická loď se 105 pasažéry a počet obětí stále roste. Obětí na životech je prozatím 27, ale nejspíše jich bude mnohem více, jelikož 29 se stále pohřešuje, ale pravděpodobnost, že by někdo z pohřešovaných přežil, je minimální.

Loď Phoenix se převrátila přibližně sedm kilometrů od Pchúketu. Vlny dosahovaly neuvěřitelných výšek až pěti metrů. Ze 105 pasažérů bylo 93 turistů. Zbytek tvořila posádka. Prozatím se podařilo zachránit 48 lidí. Informace o případu přinesla ČTK.